Katharinenquartier, Hamburg, Germany

Odkrywcza architektura idealnie wpisana w Stare Miasto

Nowo wybudowana dzielnica Katharinenquartier w Hamburgu, w Niemczech, łączy nowoczesną architekturę z tradycyjnym otoczeniem. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu cegły na elewacjach.

Mieszkańcy, goście i pracownicy biur zlokalizowanych niedaleko portu w Hamburgu, historycznego obszaru Speicherstadt i nowoczesnego miasta portowego doceniają połączenie tradycji i nowoczesności w dzielnicy. „Katharinenquartier jest dowodem na to, że wysokiej jakości nowoczesna architektura ożywia historyczne projekty i oddaje podobieństwa między życiem i pracą” – mówi o projekcie architekt Niels Vagt z biura KPW Papay Warncke und Partner.

Atrakcyjne możliwości

Dzielnica została zbudowana na obszarze otaczającym kościół św. Katarzyny. W 60 procentach składa się z mieszkań, a dodatkowo w nowo powstałym miejscu można znaleźć budynki biznesowe i biurowe. Mieszkania ustawiono wokół wewnętrznego, trawiastego skweru, który w ciągu dnia jest otwarty dla ludzi. Elewacje budynków zostały wykonane z ceramicznych cegieł, materiału typowego dla tego regionu.

Eksluzywny charakter cegieł 

 „Zgodnie z tradycją Hamburga budynki mogły posiadać tylko elewacje z cegieł” – mówi architekt. Chodzi o wysokiej jakości cegły o fakturowanej powierzchni i nasyconym kolorze, które pasują do wyglądu miasta. Wybór sprowadził się do dwóch różnych cegieł elewacyjnych, wypalanych w okrągłych piecach, w jasnoczerwonym i czarnym kolorze. Grudki węgla, powierzchnie wiązań oraz ślady spieków są pożądane w tych rustykalnych materiałach oraz nadają ekskluzywnego, niepowtarzalnego charakteru swoim nietypowym wyglądem. Uformowano je w rustykalny wzór.

Estetyka i zachowywanie wartości

Jednak wybór materiału na elewację nie był uzależniony jedynie od aspektów wizualnych. Przy wykorzystaniu cegieł malowanie nie jest potrzebne, a koszty konserwacji spadają. Cegły są odporne na wodę i chronią izolację. Dzięki szlachetnemu wyglądowi wzbogacają ponadczasowe piękno dzielnicy Katharinenquartier.

  • Architekt: KPW Papay Warncke und Partner
  • Obiekt: dzielnica Katharinenquartier
  • Lokalizacja: Hamburg, Niemcy
  • Rok ukończenia: 2015
  • Produkt: Terca Rosslau, Terca Steglitz
  • Zdjęcia: Architectum #23, styczeń 2018

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Renowacja domów miejskich w Salford w Wielkiej Brytanii
Nowoczesna architektura na Starych Włochach w Warszawie
Katharinenquartier, Hamburg, Germany

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik