Apartment buildings in Poland Warsaw Ryzowa street made with Fortuna facing brick
Apartment buildings in Poland Warsaw Ryzowa street made with Fortuna facing brick

Nowoczesna architektura na Starych Włochach

Najnowsze osiedle trzech willi miejskich przy ulicy Ryżowej w Warszawie nawiązuje elewacją do klasycznych międzywojennych rezydencji. Lekka bryła opiera się na podstawowych formach geometrycznych, tworząc unikalną i nowoczesną architekturę. Autorem projektu jest pracownia Paweł Lis + architekci.

Ryżowa 4 jest zespołem trzech ośmiolokalowych willi miejskich, które odwołują się do ceglanej tradycji międzywojennych domów zbudowanych z klasycznej cegły polskiej. Surowa bryła o prostej formie nabiera życia dzięki wykorzystaniu wyjątkowej cegły ręcznie formowanej Fortuna z portfolio Wienerberger. Jest to ceramiczna cegła z licem strukturyzowanym strumieniem wody, co sprawia, że jego powierzchnia jest surowa i nieregularna. Na elewacji Fortuna tworzy różnorodną mozaikę, dzięki melanżowi czerwieni z dodatkiem ciemnych cegieł ze spiekami węglowymi oraz cegieł jaśniejszych, specjalnie angobowanych. Dodatkowo na Ryżowej 4 zostało zastosowane tzw. „dzikie” wiązanie, czyli nieregularne rozmieszczenie cegieł w płaszczyźnie muru bez konkretnego wątku murarskiego, ze spoiną grubości ok. 8 mm cofniętą od lica o ok. 15 mm.

Klinkier jest niezwykle plastycznym materiałem i ma ponadczasowy charakter. Jego przewagą nad innymi materiałami jest to, jak doskonale się patynuje z upływem czasu. Dobrze dobrana cegła, szczególnie ręcznie formowana, zawiera ludzki błąd – to stanowi o jej niepowtarzalności, a upływający czas nie powoduje, że traci na swojej wartości. Wręcz przeciwnie i za to niezwykle sobie ją cenię” – opowiada o swoim projekcie autor, architekt Paweł Lis.

W przypadku osiedla przy ulicy Ryżowej możemy zauważyć niezwykłą współpracę architekta z inwestorem, który w pełni zaakceptował wizje architekta i postawił na realizację jakościowej architektury z użyciem materiałów najwyższej klasy.

Mając pełne zaufanie do kompetencji artystycznej Pawła, zaakceptowałem wybór cegły ręcznie formowanej Wienerberger jako materiału elewacyjnego. Efekt przeszedł nasze oczekiwania a estetyka przełożyła się na sukces komercyjny” - mówi inwestor Remigiusz Słowiński.

Więcej - w materiale filmowym.

Zapraszamy do oglądania:

  • Architekt: Paweł Lis + architekci
  • Wykonawca: MaRS investments
  • Obiekt: Wille miejskie
  • Lokalizacja: Warszawa - Włochy
  • Rok ukończenia: 2018
  • Powierzchnia użytkowa: 2 100 m²
  • Produkt: Terca Fortuna (dostępna na zamówienie)

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Apartment buildings in Poland Warsaw Ryzowa street made with Fortuna facing brick

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik