Buildings: Timekeepers Square
Loaction: Salford, Greater Manchester
Architect: Buttress
Buildings: Timekeepers Square
Loaction: Salford, Greater Manchester
Architect: Buttress

Projekt renowacji miejskiej

Timekeepers Square, położony na obszarze będącym pod ochroną konserwatorską w Salford, w Wielkiej Brytanii, to kompleks 36 domów miejskich z dwiema, trzema i czterema sypialniami, sąsiadujący z zabytkiem klasy II*, kościołem św. Filipa, oraz georgiańskim placem, na który wychodzi świątynia. Projekt jest częścią planu renowacji Salford Central opracowanego przez organizację English Cities Fund, która odnawia ponad 50 akrów historycznego centrum. 

Projekt budynków jest inspirowany charakterystycznymi dla tej dzielnicy georgiańskimi domami szeregowymi, które przedstawia w nowoczesnym ujęciu. Nowe domy miejskie odpowiadają historycznym budynkom wysokością i masą oraz są pionowo skomponowane na wzór starych okien. Forma jest dodatkowo podkreślona głębokimi wnękami okien i drzwi, kontrastującymi i wzbogacającymi płaską fasadę.

Współdzielenie przestrzeni

Nowe szeregowce przywracają dzielnicy utraconą miejską atmosferę, uatrakcyjniają obszar i ustanawiają kościół głównym punktem. Wytyczają również nowy bulwar dla pieszych, St Phillip’s Walk w samym sercu kompleksu. Przestrzeń publiczna zyskuje nowe obszary: od prywatnych, parterowych terenów zielonych i ogrodów dachowych po wspólne przestrzenie oraz piesze, przyjazne, jakościowe ulice strefy domowej.

Łączenie starego z nowym

Najważniejszym celem projektowym było stworzenie kompleksu uwzględniającego dziedzictwo historyczne, ale zachowującego przejrzystą, nowoczesną naturę. Pustaki ceramiczne wybrano jako swego rodzaju łącznik między czerwoną cegłą domów georgiańskich i piaskowcem, z którego zbudowano kościół św. Filipa.

Szara cegła z delikatną teksturą pasuje do skromnej natury projektu oraz nadaje mu jednolity, niepowtarzalny charakter. Spójny wygląd dodatkowo podkreśla zaprawa o podobnym kolorze i odcieniu, co cegły. Spoiny zostały nieznacznie pogłębione o 3 mm, by podkreślały różnorodność odcieni cegieł i uatrakcyjniały wygląd. Projekt maksymalnie wykorzystuje ograniczoną przestrzeń, szanując jednocześnie historię, dzięki czemu jest doskonałym przykładem transformacji historycznego miasta bez utraty jego charakteru. Rzemieślnicza natura cegieł dobrze pasuje do renowacyjnego aspektu projektu.

  • Architekt: Buttress
  • Inwestor: English Cities Fund (współpraca Muse Developments, Legal&General, Homes and Communities Agency)
  • Obiekt: Timekeepers Square - kompleks domów miejskich
  • Lokalizacja: Salford, Wielka Brytania
  • Rok ukończenia: 2017
  • Produkt: Terca Forum Smoked Branco (na zamówienie)
  • Zdjęcia: magazyn Architectum No. 24

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Buildings: Timekeepers Square
Loaction: Salford, Greater Manchester
Architect: Buttress

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik