Centrum Spotkania Kultur. Teatr w budowie w Lublinie nagroda Sharing Public spaces w lokalnej edycji Brick Award 2019

Wienerberger Brick Award - edycja polska

W 2019 roku miała swój finał czwarta już polska edycja konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award. Po raz kolejny wyróżnione zostały najlepsze obiekty zaprojektowane przez polskich architektów, do powstania których wykorzystano materiały ceramiczne – cegły, pustaki bądź dachówki. Tradycyjnie też, najlepsze realizacje wyróżnione w konkursie trafiły do światowej edycji Wienerberger Brick Award 2020, jako oficjalni kandydaci reprezentujący polską architekturę.

Międzynarodowe nagrody Wienerberger Brick Award  po raz pierwszy przyznano w 2004 roku. Konkurs, za którego ideą i powstaniem stoi firma Wienerberger powstał po to, by nagradzać budynki i inne obiekty architektury realizowane z materiałów ceramicznych. Co ważne, Wienerberger nie ogranicza zastosowanych marek produktów do marek własnych. Dziś konkurs już na stałe wpisał się do kalendarza ważnych wydarzeń w świecie architektury. Edycje krajowe i międzynarodowe przeplatają się w systemie biennale, a laureaci tegorocznego konkursu tradycyjnie już wezmą udział w Wienerberger Brick Award 2020.

Edycja polska konkursu, do której Wienerberger zaprasza polskich architektów, po raz pierwszy odbyła się w 2013 roku i w kolejnych odsłonach gromadzi coraz więcej świetnych realizacji. Dziś konkurs stanowi nie tylko rywalizację o nagrody dla najlepszych budynków z cegły, ale też platformę komunikacji biznesowej ze środowiskiem architektów.

Oprócz oczywistego wyróżniania najlepszych budynków wykonanych z ceramiki budowlanej, konkurs spełnia jeszcze jeden, nie mniej ważny cel. Pokazuje jak plastycznym, uniwersalnym i ponadczasowym materiałem jest cegła ceramiczna. Postęp technologiczny, jakiego doświadczamy na co dzień, dotyczy w równym stopniu architektury i budownictwa. Ulepsza to, co już znamy i dostarcza narzędzia, materiały i rozwiązania, które z roku na rok przesuwają granice między wyobraźnią architektów, a tym co możliwe do zrealizowania w realnym świecie. I właśnie tu, na styku tego co tradycyjne, a przy tym śmiałe i twórcze, znajduje swoje miejsce idea konkursu Wienerberger Brick Award.

Jury i Kategorie konkursowe

W konkursie Wienerberger Brick Award nadesłane obiekty są oceniane w kilku kategoriach. Obiekty zgłoszone do udziału w konkursie każdorazowo ocenia znakomite Jury, w którego kapitule zasiadali: arch. Ryszard Jurkowski, arch. Robert Konieczny, prof. dr hab. architekt Ewa Kuryłowicz, arch. Maciej Miłobędzki, Grzegorz Piątek, Ewa P. Porębska, arch. Grzegorz Stiasny, arch. Tomasz Studniarek, arch. Piotr Śmierzewski, Piotr Sarzyński, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Tomasz Konior, Zbigniew Maćków, oraz Małgorzata Pilinkiewicz.

Warunki udziału w konkursie

Do konkursu zgłaszać można obiekty, zrealizowane w Polsce lub poza granicami kraju, ale na podstawie projektu polskiego architekta. Obiekty, zwycięskie i wyróżnione w edycji polskiej stają się oficjalnymi kandydatami do kolejnej edycji międzynarodowej. Zwycięzcy ponadto otrzymują narody pieniężne. Więcej informacji o konkursie na jego oficjalnej stronie edycji polskiej konkursu.