Zamek Czocha  po renowacji dachu dachówką karpiówką falista czerwona angoba

Wienerberger

Jak wspieramy

renowacje historycznych obiektów

Dachówki Koramic chronią zabytki

Dach to jedna z najważniejszych części budynku. Zabezpiecza cały obiekt, a w historycznych budowlach chroni dodatkowo cenne dzieła sztuki, te ruchome i te, które znajdują się na ścianach, sufitach czy sklepieniach m.in. sztukaterie i freski. Wienerberger, we współpracy z konserwatorami i certyfikowanymi wykonawcami wspiera odbudowę i zachowanie dziedzictwa kulturowego naszego kraju.

Obiekty zabytkowe objęte nadzorem konserwatorskim są nie tylko otoczone dbałością, ale także towarzyszy im zainteresowanie opinii publicznej. Przez większość z nas uważane są za dobro kultury, materialne świadectwo historii i sztuki, którego ochrona wynika z konieczności zachowania tożsamości kulturowej. 

W przypadku obiektów o znaczącym stopniu zniszczenia, często jedną z pierwszych podejmowanych decyzji, jest ta o remoncie lub wymianie dachu, o ile stan konstrukcji dachowej i pokrycia nie pozwala na jego naprawę. Szczelny i odporny na działania atmosferyczne dach stanowi zabezpieczenie dla całego budynku i znacząco ogranicza postępowanie zniszczeń w obiekcie. Dachy obiektów historycznych podlegają takim samym regulacjom prawnym i procedurom, jak sam obiekt. Restrykcyjne wymagania mają na celu głównie zachowanie lub przywrócenie pierwotnego stanu zabytkowego dachu nie tylko w jego formie, ale także rodzaju i kolorze pokrycia dachowego decydującego o wyglądzie nie tylko połaci dachowej i samego obiektu, ale także często wpływając na krajobraz. W takich przypadkach niezbędne staje się sięganie po materiały nawiązujące do pierwotnie użytych, odwzorowanie wykrojów i oryginalnej kolorystyki dachu.

Renowacje Wienerberger w liczbach

Icon Tondach

ponad 200 zabytków

odnowionych dzięki dachówkom Koramic

Icon Tondach

ponad 20 lat

wspierania konserwatorów, architektów i dekarzy

Icon Tondach

2,5 hektara

to największy zabytkowy dach pokryty dachówkami Koramic

Icon Tondach

900 000 sztuk

dachówek ułożonych na połaci dachowej Opactwa Cysterskiego w Lubiążu

   

Dlaczego dachówki Koramic są tak chętnie wybierane na renowacje dachów historycznych obiektów

Wienerberger posiada obecnie najszerszą gamę produktów ceramicznych przeznaczonych na obiekty historyczne. Oferta wykrojów i kolorystyki jest odpowiedzią na oczekiwania konserwatorów oraz historyczne uwarunkowania regionalne, które zadecydowały o tym, że w poszczególnych częściach naszego kraju dominują różne typy wykrojów, np. w Małopolsce częściej niż w innych regionach spotkamy dachówki marsylki.

Oferowane dachówki nie zawsze jednak odpowiadają uwarunkowaniom historycznym dotyczącym nie tylko kolorystyki czy wykończenia powierzchni, ale także grubości materiału pokryciowego czy jego krzywizn. Dzięki współpracy z konserwatorami i możliwościom produkcyjnym Wienerberger wielokrotnie produkował dachówki na specjalne zamówienia.  odtwarzając oryginalne formy pokrycia dachowego, które teraz cieszą oczy zwiedzających. Specjalnie przygotowane i wyprodukowane dachówki zdobią, np. połać dachową Zamku Krzyżackiego w Malborku – mnich mniszka, tworzą koronkowy wzór na połaci katedry Św. Piotr i Pawła w Legnicy – karpiówka glazurowana czy chronią dach jednego z najbardziej tajemniczych zamków Dolnego Śląska – Czochy -karpiówka falista.

W renowacji historycznych budynków najbardziej pożądane są produkty, które pochodzą z okresu powstania budowli, jednak najczęściej ich dostępność jest ograniczona. Dlatego tak ważne jest dopasowanie wykroju i kolorystyki poszczególnych elementów, aby utrzymać budynek w stylu z konkretnej epoki. Cały proces doboru i dopasowania elementów odbywa się pod czujnym okiem konserwatora. Nierzadko istnieje konieczność wyprodukowania wzoru na specjalne zamówienie, by zachować historyczny charakter zabytku.

Renowacja poszycia dachowego to jeden z najtrudniejszych etapów konserwacji budowli historycznej. Wymaga dokładnej analizy uszkodzeń i podjęcia decyzji o pracach remontowych lub ułożeniu całkiem nowego pokrycia. Więźby, mimo podobnych warunków konstrukcyjnych i pogodowych, mogą bowiem być w drastycznie różnym stanie technicznym. Nie ma wątpliwości, że przy rekonstrukcjach należy korzystać z najwyższej jakości, długowiecznych materiałów, aby budowla mogła zachwycać kolejne pokolenia – mówi Maciej Brzozowski, menadżer produktu ds. rozwiązań dachowych w firmie Wienerberger.

Firma Wienerberger ma w swojej ofercie najwyższej jakości dachówki Koramic, o różnej stylistyce, kolorystyce i kształcie. Bogata oferta sprawia, że w katalogu bez trudu znajdziemy idealne odwzorowanie pierwotnego materiału. To właśnie dlatego produkty Koramic są wybierane przez konserwatorów, którzy od lat darzą markę zaufaniem i cenią ją również przez wzgląd na jakość i wytrzymałość dachówek. Dowodem na to jest przyznana na Europejskim Kongresie Informacji Renowacyjnej nagroda „Renowator 2019”, która wyróżnia przedsiębiorstwa za działania związane z renowacjami historycznych budynków oraz innowacje w tej dziedzinie. Firma Wienerberger została doceniona „za całokształt dokonań w renowacji obiektów zabytkowych”, co znajduje odzwierciedlenie w wielu spektakularnych realizacjach.

 

Icon with hand pointing thumb upwards, ok, good, positive

Nasze dachówki są produkowane z zachowaniem najwyższej jakości i spełniają wszystkie normy

Roof cluster icon Historic / Nostalgic

Dzięki zaawansowanym możliwościom produkcyjnym możemy wyprodukować dachówki odpowiadające formatom, kształtom i kolorom, jakie oryginalnie występowały na zabytkowym dachu.

Icon for position, location, locator, map

Jesteśmy jedynym w Polsce producentem dachówki karpiówki i dostarczamy ją w wielu kolorach

Icon with leaf for nature, sustainability, environment, e4

Ceramika to naturalny materiał, który jest niepalny, wytrzymały na czynniki atmosferyczne i działanie wiatru

Wienerberger wspiera zabytki

Pomagamy chronić dziedzictwo kulturowe

Renowacje Wienerberger

Zobacz, w których zabytkowych budowlach wykorzystano dachówki Koramic.

Zamek Czocha  po renowacji dachu dachówką karpiówką falista czerwona angoba

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza