Office Photoshoot 2021

Wienerberger

Koncepcja e4

Zrównoważone projektowanie i budowa domu

Koncepcja domu ceramicznego e4 Wienerberger

Idea komplementarnego budynku ceramicznego, opartego na czterech filarach: energii, ekonomii, ekologii i środowisku oraz emocjach i zdrowiu powstała w firmie Wienerberger ponad 10 lat temu. Choć od czasu powstania koncepcji e4 zmieniły się wymagania techniczne i uwarunkowania, w których przyszło nam funkcjonować, wciąż pozostaje ona niezwykle aktualna. W czasach pandemii oraz dotykającego nas kryzysu energetycznego jej założenia i wartości odnoszące się do odczuwania szeroko pojętego komfortu życia, aspektów zdrowotnych i ekonomicznych, wręcz zyskały na znaczeniu.

Dom ceramiczny e4 - ekonomia

ekonomia

Zastosowanie trwałych i naturalnych materiałów oraz innowacyjnych technologii budowania, w połączeniu z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, wykorzystującymi odnawialne źródła energii oraz wysokiej jakości wykonawstwem wspieranym przez siłę marki Wienerberger i doświadczenie jej ekspertów, gwarantuje przewidywalność kosztów eksploatacji domu.
 
Dom zbudowany zgodnie z zasadami koncepcji e4 to minimalne koszty konserwacji i rozsądny poziom wydatków bieżących na energię, dający poczucie bezpieczeństwa finansowego, niezwykle ważnego w czasach nieprzewidywalnych cen energii pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych.

Dom ceramiczny e4 - energia

energia

Wysoka izolacyjność termiczna i maksymalne korzyści energetyczne, uzyskane dzięki zastosowaniu energooszczędnych materiałów budowlanych oraz innowacyjnych technologii pozwalają stworzyć dom niezwykle wydajny energetycznie, charakteryzujący się niewielkim zapotrzebowaniem na energię, co przekłada się na niskie koszty jego użytkowania.
Projekt uwzględnia maksymalne wykorzystanie energii odnawialnej, która pełni kluczową rolę w transformacji energetycznej, polegającej na odejściu od paliw kopalnych. Czysta energia oraz możliwość jej wytwarzania przez dom, zapewnia inwestorom niezwykle ważną w czasach kryzysu energetycznego niezależność od paliw kopalnych, a nawet samowystarczalność.

Dom ceramiczny e4 - ekologia i środowisko

emocje i zdrowie

Postrzeganie domu wyłącznie przez pryzmat parametrów nie uwzględnia najważniejszego, bo emocjonalnego aspektu, niezbędnego do osiągnięcia pełnego komfortu zamieszkania. Koncepcja e4 umożliwia zaprojektowanie domu według indywidualnych potrzeb, uwzględniając aspekty funkcjonalne i estetyczne. Potrzebę szeroko pojętego komfortu życia w domu, którego postrzeganie mocno zweryfikował okres pandemii, zaspokaja nie tylko optymalny dobór metrażu budynku, jego funkcjonalny podział i odpowiednie doświetlenie wnętrz. Ważny jest również zdrowy, przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach, możliwy do uzyskania i zachowania poprzez zastosowanie wysokiej jakości, naturalnych materiałów ceramicznych. 

Dom ceramiczny e4 - emocje i zdrowie

ekologia i środowisko

Troska o środowisko i los przyszłych pokoleń to wyraz odpowiedzialności każdego świadomego inwestora. Zastosowane do budowy domu naturalne i trwałe materiały ceramiczne Wienerberger produkowane z poszanowaniem zasobów naturalnych, pozwalają ograniczyć wpływ budynku na środowisko. Zarówno na etapie wytwarzania produktów, podczas jego użytkowania, jak i po zakończeniu eksploatacji, z uwagi na możliwości ich recyklingu i ponownego wykorzystania. Niewielkie zapotrzebowanie na energię domu, niezależność od paliw kopalnych i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) do ogrzewania i chłodzenia domu oraz zasilania odbiorników elektrycznych, w znacznym stopniu wpływają na redukcję emisji szkodliwego CO2 do atmosfery i ograniczają ryzyko występowania niebezpiecznego dla zdrowia smogu.

Wszystkie filary koncepcji e4 zostały zoptymalizowane, zrównoważone i dopasowane do potrzeb współczesnych inwestorów. Odpowadają też wymogom dotyczącym energooszczędności nowopowstających budynków. Dzięki temu, może powstać budynek odpowiadający obecnym, jak i przyszłym wymaganiom świadomych inwestorów.

W koncepcji będącej fundamentem projektu 'Dom na przyszłość' istotne jest myślenie o budynku jako o całości, w perspektywie lat, podczas których będzie użytkowany. Niezwykle ważnym aspektem jest zatem świadomość inwestorów, że ponoszone podczas budowy koszty przynoszą realne korzyści również w przyszłości - pozwalają uzyskać parametry, które zagwarantują oszczędności w normalnym, codziennym użytkowaniu domu, zapewnią oczekiwany komfort i zdrową przestrzeń do życia dla domowników.

Dom na przyszłość

Zbuduj zdrowy i bezpieczny dom

Założenia projektu opierają się na na koncepcji e4 - ceramicznego domu niskoemisyjnego, będącego odpowiedzią firmy Wienerberger na potrzebę odpowiedzialnego, energooszczędnego i zdrowego budownictwa realizowanego przy wysokim poszanowaniu środowiska i dbałości o komfort życia. Koncepcja ta jeszcze bardziej zyskała na aktualności, stając się bazą do powstania projektu 'Domu na przyszłość' - budynku jednorodzinnego, który zachowuje balans między założeniami i oczekiwaniami, jakie powinien spełniać dom obecnie, jak również na przestrzeni wielu lat jego użytkowania.

Projekt LK&1775

Dom zaprojektowany w pracowni LK&PROJEKT

Projekt WELS

Dom zaprojektowany w pracowni PRO-ARTE

Pakiet korzyści Wienerberger

Sprawdź, ile zyskasz budując swój 'Dom na przyszłość' z Wienerberger

Rozwiązania Wienerberger w Twoim domu

Dowiedz się, jakie rozwiązania zostały użyte w projektach 'Domu na przyszłość'

Dowiedz się więcej o innych inwestycjach e4

O inwestycjach według koncepcji e4 i technologiach tam zastosowanych