Szkoła w Psarach po renowacji dachówką Koramic Orea 9

Oryginalne rozwiązanie architektoniczne w polskiej szkole

Nowoczesna architektura jest dziś otwarta na nieoczywiste rozwiązania. Architekci kreatywnie podchodzą nie tylko do samych brył i konstrukcji budynków, ale również do wykorzystywanych materiałów i ich zastosowania. Coraz częściej można spotkać się z projektami i realizacjami, w których dachówka staje się wykończeniem nie tylko dachu, ale i ścian zewnętrznych – pojawia się zarówno na ich niewielkich fragmentach, jak i całych elewacjach. 

Dachówki ceramiczne to przede wszystkim wysokiej jakości, naturalne materiały o bardzo dużej trwałości i nieprzemijającej estetyce. Ich odporność na warunki atmosferyczne zapewnia proces wypalania w bardzo wysokiej temperaturze oraz naturalny ciężar surowca - gliny, który w połączeniu z odpowiednim mocowaniem i kształtem dachówki niezawodnie chroni budynek. Z uwagi na właściwości dachówek ceramicznych oraz ich ciekawy design można zastosować je również na ścianach. To rozwiązanie często stosowane w Holandii, Belgii, Francji czy od niedawna również w Polsce. Dach płynnie przechodzi wtedy w elewację, co optycznie ujednolica bryłę nadając jej minimalistyczny, nieskomplikowany wygląd, charakterystyczny dla dzisiejszych trendów. Dachówka na elewacji chroni też ścianę podobnie jak ceramiczny klinkier.

Przykładem innowacyjnego zastosowania dachówek ceramicznych jest projekt rozbudowy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Psarach na Dolnym Śląsku. Konstrukcja wykonana jest zgodnie z najnowszymi trendami, jednak, co ciekawe, nawiązuje również do tradycji. Realizacji podjęli się architekci: Krzysztof Mroziuk i Karol Pietrucha z pracowni Mroziuk Architektura. Rozbudowa szkoły obejmowała dodatkowe 4 sale lekcyjne, salę sportową z zapleczem socjalnym, świetlicę szkolną wraz z zapleczem kuchennym, pokój nauczycielski oraz zespół administracyjny z sekretariatem i gabinetem dyrektora. Rewitalizacja nie była prostym zadaniem, gdyż układ ruralistyczny miejscowości jest objęty ochroną konserwatorską. 

Podczas konsultacji z konserwatorem zabytków wykluła się koncepcja nawiązania do dolnośląskiej wsi i zabudowań gospodarskich występujących głównie wokół Wrocławia. Wtedy pojawił się pomysł użycia dachówki jako elementu nawiązującego strukturą do cegły klinkierowej powszechnie używanej przy elewacjach właśnie takich zabudowań – tłumaczy architekt Krzysztof Mroziuk.

Do istniejącego już budynku szkoły dobudowano obiekt w kształcie litery T. Takie rozwiązanie pozwoliło na wydzielenie przestrzeni oddzielonej od ruchliwej drogi. Łącznik między budynkami został wykonany w formie podcienia pokrytego okładziną w kolorze i strukturze "starej deski", co dodatkowo wzmocniło sugestię zabudowy gospodarskiej. 

Układ architektoniczny budynku, jego forma jak i materiały, które zastosowali architekci stworzyły miejsce nawiązujące do tradycji. Dzięki ciepłym kolorom i naturalnym materiałom powstała przyjazna przestrzeń dla uczniów i nauczycieli. Duże okna i przeszklone korytarze dodatkowo doświetliły sale lekcyjne.

W projekcie wykorzystano płaską dachówkę ceramiczną Orea 9 firmy Wienerberger. Na gotowej połaci tworzy ona wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami sprawiają, że dachówka może stanowić doskonałe zwieńczenie zarówno nowoczesnych budynków, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

Większe wymiary i kształt predysponują dachówkę Orea 9 do wykorzystania na obiektach o nieskomplikowanej połaci dachowej. Tego typu dach sprawia wrażenie lekkiego i smukłego, nawet przy wyborze modnych dziś ciemnych kolorów takich jak szara angoba czy antracytowa angoba szlachetna. Specjalne zamki i montaż na spinkę SturmFIX, sprawiają, że można tę płaską dachówkę układać również na elewacji. Otwiera to ogromne możliwości oryginalnej aranżacji fasady. Można na przykład zastosować dachówkę Orea 9 na dachu i górnym fragmencie szczytów i ścian, uzyskując efektowne, płynne przejście połaci dachowej na ściany zewnętrzne. Istnieje też możliwość zastosowania tej dachówki w domach o płaskim dachu, gdzie zamiast połaci, pokryje ona całą elewację. To rozwiązanie jest odpowiedzią na poszukiwania w nowoczesnej architekturze niestandardowych rozwiązań wykończenia zarówno domów jak i budynków użytkowych.

  • Architekt: Krzysztof Mroziuk i Karol Pietrucha, Mroziuk Architektura Sp. z o. o.
  • Wykonawca: Baumatech Sp. z o. o.
  • Lokalizacja: Psary, Dolny Śląsk
  • Obiekt: Szkoła Podstawowa w Psarach
  • Termin realizacji: 2017-2018
  • Powierzchnia: ok. 2 500 m² (dach+elewacja)
  • Produkt: Koramic Orea 9, naturalna czerwień

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Szkoła w Psarach po renowacji dachówką Koramic Orea 9

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik