Domy ze Skrzelami

Domy ze skrzelami, czyli efektowne połączenie komfortu mieszkańców i nowoczesności bryły

Osiedle nowoczesnych budynków mieszkalnych, które swoim układem przypominają skrzela to celowy zabieg architekta, by kreatywnie wpisać się w wymagania określone w lokalnym planie zagospodarowania. Ten zespół 3 budynków mieszkalnych zlokalizowanych w południowej części Zielonek pod Krakowem z jednej strony zachwyca prostą i przemyślaną formą, z drugiej idealnie wpasowuje się w działkę i zieloną okolicę. Do budowy osiedla architekt i deweloper wybrali rozwiązania marki Porotherm Dryfix firmy Wienerberger, które pozwoliły na szybki czas realizacji inwestycji przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych parametrów budynków. 

Jak jednocześnie sprostać oczekiwaniom współczesnych inwestorów poszukujących domu na lata, z poszanowaniem otoczenia i wymogów formalnych? Odpowiedzią na te pytania jest osiedle o nazwie Domy ze skrzelami. Zespół składa z 3 budynków mieszkalnych, każdy z dwoma mieszkaniami, oraz dwóch budynków garażowych. Okolica, w której zlokalizowana jest ta inwestycja, zdominowana jest przez gęstą zabudowę szeregową z lat 90. ubiegłego wieku. Obecny plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza budowy kolejnych inwestycji w takim układzie, dlatego architekt nowego kompleksu musiał poszukać rozwiązania, uwzględniającego obowiązujące wymogi i zapewniającego nabywcom jak najlepsze warunki mieszkalne. 

Pierwszą decyzją, jaką podjął architekt, było rozbicie osiedla na 3 osobne budynki oraz zlokalizowanie ich w środkowej części działki. Taki układ stanowił jednak wyzwanie pod kątem umiejscowienia okien, tak aby nie były one ułożone naprzeciwko okien innego budynku. Nie zapewniałoby to poczucia prywatności mieszkańcom, dawałoby mniej światła oraz mogłoby ograniczać widok. Dlatego projektant zdecydował się na nietypowy zabieg, w wyniku którego okna zostały skręcone.

Taki układ uniemożliwia wzajemne zaglądanie sobie do mieszkań i daje dalsze pole widzenia. Dodatkowo, kątowo ułożone okna wpuszczają więcej światła. Ściany także zostały załamane w płaszczyźnie poziomej, naturalnie przechodząc na powierzchnię dachu. Dzięki temu stworzono nietypowe lukarny, zapewniające dużo lepsze doświetlenie pomieszczeń na poddaszu. Zabiegi architektoniczne w postaci skręcenia okien oraz załamania ścian sprawiają, że budynki wyglądają jakby posiadały skrzela – stąd też wzięła się nazwa osiedla.

Projektując osiedle ‘Domów ze skrzelami’ stanąłem przed sporym wyzwaniem, jakim była mała powierzchnia działki. Zależało nam na stworzeniu miejsca, które będzie spełniało wszelkie wymagania formalne, ale też będzie przyjazne do życia. Dlatego zdecydowałem się na wykorzystanie materiałów Porotherm. Stosunkowo niewielki rozmiar cegieł ceramicznych umożliwił nam realizację wizji w pełni, pomimo dużego ograniczenia przestrzennego, natomiast nowoczesna technologia Dryfix pozwoliła na szybki czas budowy bez jakiekolwiek straty na jakości i trwałości wykonania. – mówi architekt Bartłomiej Drabik z Superhelix Pracownia Projektowa.

Inwestycja została zlokalizowana w południowej części Zielonek pod Krakowem. Gmina znana jest z licznych terenów zielonych oraz rekreacyjnych, co sprawia, że jest to popularne miejsce do zamieszkania. Wielkość i układ mieszkań znajdujących się na osiedlu odpowiada na zapotrzebowanie lokalnego rynku oraz daje poczucie spokoju i prywatności. Każdy z budynków posiada dwa odrębne mieszkania – to na parterze ma 63 m2 oraz 4 pokoje, natomiast dwupoziomowe mieszkanie powyżej składa się z aż 6 pokoi na 95 m2 powierzchni użytkowej. Funkcjonalne układy i niewielka przestrzeń przeznaczona na komunikację wewnętrzną umożliwiły uzyskanie dużej liczby pokoi na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Budynki skonstruowane są głównie na ścianach zewnętrznych, dlatego układ wnętrza i liczba pokoi z czasem będą mogły podlegać modyfikacjom zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami ich mieszkańców.

Minimalistyczny styl domów został podkreślony przez zastosowane materiały – ściany zewnętrzne zostały pokryte tradycyjnym tynkiem, a dach blachą w tym samym kolorze. W realizacji nie występuje  typowy podział kolorystyczny na dach oraz ściany, dzięki czemu bryła sprawia wrażenie jednolitej. W celu  podkreślenia efektu skrzeli, w przypadku ślusarki okiennej oraz niszy postawiono na kolor czarny. Mając na uwadze czas budowy osiedla, inwestor, bazując na rekomendacji wykonawcy, postawił na rozwiązanie Porotherm Dryfix, czyli technologię murowania pustaków ceramicznych na sucho. Niesie ona ze sobą same korzyści w postaci szybkości, prostoty, lekkości i czystości murowania.

 

  • Architekt: Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik
  • Deweloper: DZMT by Zimnoch Teodorowski
  • Inwestor: DZMT by Zimnoch Teodorowski
  • Obiekt: Gwiezdna Apartments (Domy ze skrzelami)
  • Lokalizacja: Zielonki pod Krakowem
  • Ukończenie projektu:2019 r.
  • Powierzchnia użytkowa: ok. 450 m²
  • Produkty: Porotherm 18.8 Dryfix, Porotherm 8 Dryfix, nadproża Porotherm 11.5 na ścianach działowych
  • Zdjęcia: Bartłomiej Drabik

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Energooszczędny dom jednorodzinny Sun Garden w Poznaniu
Nowoczesna architektura na Starych Włochach w Warszawie
Ostoja Kampinos wizualizacja osiedla

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik