Dom jednorodzinny Sun Garden
Dom jednorodzinny Sun Garden

Energooszczędny dom jednorodzinny Sun Garden

Jednorodzinny dom Sun Garden w Poznaniu, autorstwa pracowni Menthol Architects, został wyróżniony w tegorocznej edycji konkursu Brick Award 2017, w kategorii Budynek Mieszkalny. Jury doceniło ten projekt przede wszystkim ze względu na projekt elewacji optymalnie wykorzystującej energię słoneczną, a także ogólną energooszczędność zastosowanych rozwiązań. Ściany domu energooszczędnego Sun Garden zostały wzniesione z wykorzystaniem pustaków ceramicznych Porotherm.

Sun Garden to kompaktowy i energooszczędny dom jednorodzinny z garażem i słonecznym tarasem wkomponowanymi w bryłę budynku. Cały obiekt na ogrzewanie i wentylację potrzebuje jedynie 35kWh na m2 powierzchni rocznie, czyli prawie 3 razy mniej niż według powszechnie przyjętego standardu nowego budynku jednorodzinnego. Co ciekawe, nie wpływa to w żaden sposób na wzrost kosztów budowy domu.

Projekt Sun Garden uwzględnia optymalne wykorzystanie energii słonecznej oraz efektywne doświetlenie powierzchni mieszkalnej. Każdy pokój dysponuje przynajmniej dwoma otwieralnymi oknami zorientowanymi na różne strony świata. Niektóre z okien umieszczone zostały głębiej w ścianie, tworząc glify okienne, tzw. „łapacze światła”, które stanowią element dekoracyjny i lepiej ukierunkowują promienie słoneczne do wnętrza. Glify wykończone zostały tynkiem w kolorze srebrno-szarym, który mieni się efektownie w promieniach słońca.

Same ściany zewnętrzne budynku wykończone zostały tynkiem w kolorze białym, pod którym kryje się konstrukcja z pustaków ceramicznych Porotherm 25 P+W. Ceramika to materiał suchy i ciepły z natury, którego cechą charakterystyczną się bardzo wysokie parametry termoizolacyjne, a to pozwala na zastosowanie go we wszystkich typach budynków energooszczędnych. Ponadto zastosowanie suchej ceramiki gwarantuje niemal natychmiastowy komfort termiczny w świeżo wybudowanym domu, a także minimalizuje ryzyko pojawiania się pleśni i grzybów.

Energooszczędność naszego projektu została uzależniona od wielu czynników. Każdy element został dobrany z wielką starannością, tak by wspierać główną ideę kryjącą się za Sun Garden. Stąd też decyzja o wykorzystaniu do konstrukcji domu pustaków z ceramiki poryzowanej, czyli materiału wpływającego na wysoką izolacyjność termiczną ścian” – komentuje Rafał Pieszko, jeden z twórców projektu i architekt z biura projektowego Menthol Architects.

Strop garażu Sun Garden ze względu na pożądane wydzielenie termiczne od bryły budynku został wykonany w konstrukcji drewnianej, a kształt dachu pozwolił na podwyższenie sypialni, co optycznie zwiększyło przestrzeń pokoju, a w przyszłości daje możliwość wydzielenia antresoli. Dodatkową powierzchnię zapewnił także taras umiejscowiony na piętrze nad garażem, którego ściany mają praktyczne zastosowanie i są używane przez mieszkańców do projekcji filmowych. W zadaszenie tarasu wbudowano również specjalną konstrukcję do podwieszania huśtawki lub hamaku.

  • Architekt: Liliana Krzycka, Rafał Pieszko, Adam Rachwał, Katarzyna Turza-Rachwał
  • Wykonawca: Dono-Bud S.C.
  • Obiekt: dom jednorodzinny Sun Garden
  • Lokalizacja: Poznań
  • Termin realizacji: 2014-2016
  • Powierzchnia użytkowa: 137,5 m² (bez garażu i tarasów)
  • Produkt: Porotherm 25 P+W

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Pustaki ceramiczne Porotherm

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik