Osiedle domów jednorodzinnych w Raciborzu z dachówką Actua 10 naturalna czerwień
Osiedle domów jednorodzinnych w Raciborzu z dachówką Actua 10 naturalna czerwień

Osiedle Przy Fontannach w Raciborzu

Osiedle domów Przy Fontannach w Raciborzu, autorstwa pracowni AIR Jurkowscy, nawiązuje estetyką do zanikających powoli przedwojennych willi miejskich z tego regionu. By jak najlepiej oddać niepowtarzalny klimat historycznych zabudowań, architekci zdecydowali, że w pięciu czterokondygnacyjnych obiektach głównym elementem będzie pokryty czerwoną dachówką Wienerberger dach szczytowy.

W 1945 roku Racibórz został gruntownie zniszczony podczas radzieckiego ostrzału artyleryjskiego, a odbudowane po wojnie miasto straciło cześć swojego nastroju, wynikającego w dużej mierze z elegancji i wyjątkowości jego architektury.

Urzeczony lokalizacją szukałem jakiegoś znaku formalnego, który kojarzyłby się z Raciborzem, nastrojem tego miasta, z jego historią. Intuicyjnie wyczuwałem, że forma dachu szczytowego pokrytego czerwoną dachówką może stać się formą odpowiednią dla klimatu tego miejsca” – opowiada Ryszard Jurkowski, współzałożyciel pracowni AIR Jurkowscy Architekci.

Dominującym kolorem tego projektu stała się czerwień płaskiej dachówki Actua 10, nowoczesnej, wielkoformatowej dachówki ceramicznej o charakterystycznym delikatnym przełamaniu podkreślającym poziome linie połaci dachu. Jako uzupełnienie kompozycji, projektanci po długich namysłach wybrali biały tynk i kolor grafitowy, w którym utrzymana jest stolarka, aluminiowa łuska kominów, obudowy wiatrołapów wejściowych do mieszkań na parterze oraz kamień na skarpach i cokole budynków.

Osiedle Przy fontannach łączy obiekty o różnej powierzchni, w tym m.in. lokale z dostępem bezpośrednim, z ominięciem klatki schodowej, co umożliwiło wykorzystywanie ich w celach usługowych. Mieszkańcy apartamentów na parterze mają do dyspozycji przydomowe ogródki, natomiast właściciele lokali wyższych pięter posiadają balkony lub tarasy.

Zespół domów znajduje się w miejscu, w którym przed II wojną światową Niemcy zbudowali kompleks basenów na otwartym powietrzu. Były one zlokalizowane na nienośnych gruntach (grunty nośne znajdują się dopiero na głębokości 8 – 10 m p.p.t.), tuż przy atrakcyjnym parku ze stawem z fontannami. Warunki te spowodowały, że obecne budynki zostały posadowione na palach, a niecki pozostawiono jako przeponę poziomą.

  • Architekt: AIR Jurkowscy Architekci - Ryszard Jurkowski (główny projektant), Łukasz Niewiara (etap II)
  • Wykonawca: Przedsiębiorstwo Robót Budownictwa Ogólnego Arkadiusz Wójcicki
  • Obiekt: osiedle domów jednorodzinnych Przy Fontannach
  • Lokalizacja: Racibórz
  • Rok ukończenia: 2016
  • Powierzchnia użytkowa: 7 931 m²
  • Produkt: Koramic Actua 10, naturalna czerwień
  • Zdjęcia: Bartek Barczyk

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Osiedle domów Słoneczne Wzgórze w Łodzi
Nowoczesna architektura na Starych Włochach w Warszawie
Osiedle domów jednorodzinnych w Raciborzu z dachówką Actua 10 naturalna czerwień

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik