Parterowy budynek gospodarczo − garażowy z częścią rekreacyjną został wzniesiony na posesji zlokalizowanej w malowniczej wsi Tuchorza k. Wolsztyna w województwie Wielkopolskim, obok domu należącego do inwestorów. Właściciele, postanowili rozbudować swoją posiadłość o dodatkową, ekologiczną przestrzeń o powierzchni 145,7 m2, w której znalazły się takie pomieszczenia jak: dwustanowiskowy garaż, salon z kuchnią, pomieszczenie gospodarcze, łazienka, WC, a także strefa relaksu: sauna i pokój z bilardem.
Projektanci zgodnie z oczekiwaniami inwestorów, zadbali także o praktyczne wykorzystanie przestronnego, płaskiego dachu, który został podzielony na dwie części. Na jednej z nich powstał taras widokowy, zaś na drugiej przestrzeń przeznaczona do montażu instalacji fotowoltaicznej. To niestandardowe podejście do projektowania, wymagało zastosowania nowoczesnych technologii, które umożliwiają utrzymanie optymalnej temperatury na dachu oraz wewnątrz budynku.
Projektując dach, który łączy funkcje rekreacyjne i obszar fotowoltaiczny, priorytetem było zminimalizowanie efektu nadmiernego nagrzewania się połaci, obniżenie temperatury wewnątrz budynku oraz na tarasie, przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności paneli PV. Wysoka temperatura dachu negatywnie wpływa na wydajność produkcji energii, a także bezpośrednio wpływa na komfort korzystania z tarasu. Dlatego szukaliśmy takiego rozwiązania, które będzie dobrze odbijać promienie słoneczne, nawet w najbardziej gorące dni. W tym kontekście najnowsza biała membrana wienerberger Leadax Roov okazała się idealnym wyborem. – mówi Karolina Drgas, kierownik projektu.
Budynek w Tuchorzy to jedna z pierwszych inwestycji w Polsce, gdzie zastosowano takie rozwiązanie – w pełni nadającą się do aż trzykrotnego recyklingu membranę wykonaną z PVB (poliwinylobutyral pochodzący z recyclingu folii, używanej w szkle bezpiecznym). Zastosowany materiał charakteryzuje się wysokim współczynnikiem odbijania światła i jest jednym z najbardziej zrównoważonych oraz cyrkularnych rozwiązań przeznaczonych do pokrycia dachów płaskich.
Rozwiązanie to ma wiele zalet. Jego biały kolor nie tylko dodaje estetyki budynkowi, ale także ograniczy przegrzewanie dachu dzięki skuteczniejszemu odbijaniu promieni słonecznych. Nowoczesna technologia łączenia membrany zapewnia szczelność pokrycia, tworząc jednowarstwową powierzchnię na dachu. Dodatkowo, materiał jest niezwykle elastyczny, co ułatwia precyzyjne układanie nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak kominy odpowietrzające czy wpusty dachowe. Istotnym aspektem jest także ekologiczność membrany, do której produkcji wykorzystano aż 70 proc. surowców z recyklingu. Długa żywotność do 50 lat i możliwość ponownego przetworzenia produktu sprawiają, że Leadax Roov to zarówno funkcjonalny materiał budowlany, jak również świadomy wybór w kierunku zrównoważonego budownictwa. – wymienia Karolina Drgas.