Adaptacja przedzamcza Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

W zaadaptowanych i zmodernizowanych budynkach przedzamcza z przełomu XIV i XV wieku , położonego na Warmii mieści się Hotel Krasicki. Hotel wraz z Zamkiem Biskupów Warmińskich, w którym znajduje się Muzeum Warmińskie, tworzy wyjątkowy kompleks rekreacyjno-kulturalny.

Renowacja zamku miała miejsce w latach 2010-2011. Wkrótce po otwarciu hotel zdobył główną nagrodę w konkursie International Hotel Awards. Wyróżnienie to jest przyznawane przez stowarzyszenie International Hotel Awards najlepszym hotelom z całego świata. Jury konkursowe uznało Hotel Krasicki za najlepszy w kategorii „Best New Hotel Construction and Design” pośród ponad kilkuset innych zgłoszonych obiektów.

Odbudowa jednego z najcenniejszych obiektów historycznych Warmii była dla architektów i wykonawców wyzwaniem. Przez lata obiekty popadały w ruinę. Na średniowiecznym przedzamczu znajduje się m.in. barokowy pałac bp. Grabowskiego oraz pochodzący z XIV wieku magazyn solny i baszta prochowa. Odrestaurowane obiekty stały się częścią zespołu hotelowego, który składa się z trzech skrzydeł ustawionych po bokach kwadratowego placu. Każde z nich zostało pieczołowicie odnowione zgodnie ze oryginalnym stylem architektonicznym. Wyzwaniem okazała się niewielka powierzchnia obiektu, dlatego też sale konferencyjne, 18-metrowy basen, restaurację i winiarnię sprowadzono pod ziemię. Atrakcją jest fosa okalająca obiekt, do której woda dopływa z pobliskiej rzeki Symsarny.  

Nowoczesność przeplata się z historią

Budynek będący pod ochroną konserwatorską, wymagał zastosowania materiałów najwyższej jakości.  

Wszystkie działania projektowe związane z adaptacją przedzamcza na luksusowy hotel, mimo tak dużego zakresu miały na celu przede wszystkim jak najmniejszą ingerencję w zabytkową tkankę obiektu oraz maksymalne wyeksponowanie jego walorów architektonicznych i historycznych” – podkreśla Katarzyna Dżus z pracowni Dżus GK Architekci odpowiedzialnej za projekt renowacji i adaptacji. Projektanci zestawiali zabytkowe walory obiektu z nowoczesnymi rozwiązaniami czego przykładem stanowi środkowe skrzydło, które zyskało oryginalną szklaną fasadę.

Ceramiczny majstersztyk

Konserwator zabytków czuwający nad przebiegiem renowacji wymagał, aby pokrycie dachowe jak najdokładniej odzwierciedlało stan historyczny. Dachówki Koramic jako jedyne spełniły narzucone warunki. Przeważająca część dachu została pokryta dachówką Koramic - Holenderką Cavus 14 w kolorze naturalnej czerwieni, natomiast na basztach zdecydowano się użyć Mnicha-Mniszki o tym samym zabarwieniu.

 

  • Architekt: Dżus GK Architekci
  • Inwestor: Anders Group
  • Wykonawca: Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane
  • Obiekt: Hotel Krasicki, adaptacja przedzamcza Zamku Biskupów Warmińskich
  • Lokalizacja: Pl. Zamkowy 1/7, Lidzbark Warmiński
  • Rok ukończenia: 2011
  • Produkt: Koramic Holenderka Cavus 14, naturalna czerwień i Koramic Mnich Mniszka, naturalna czerwień

Przeczytaj także

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kościół św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu
Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
Podzamcze Pałacu w Lidzbarku Warmińskim po renowacji dachu dachówką Mnich Mniszka oraz Cavus 14

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza