Niewielki gotycki kościół w Dębnie do dziś zachwyca swoją prostą bryłą, a jego usytuowanie wśród urokliwej przyrody podkreśla jego piękno.
Niewielki gotycki kościół w Dębnie do dziś zachwyca swoją prostą bryłą, a jego usytuowanie wśród urokliwej przyrody podkreśla jego piękno.
Wieś Dębno po raz pierwszy wzmiankowana została w dokumencie z 1241 r., również w XIII w. po raz pierwszy wymieniana jest parafia w Dębnie. W średniowieczu właścicielami wsi był ród Doliwów używający przydomku Kot. Jej najsłynniejszym przedstawicielem był Wincenty Kot (1395-1448), od 1436 r. arcybiskup gnieźnieński, następnie interrex, a od 1440 roku — kardynał. Z jego fundacji w latach 1444-1447 został wzniesiony w Dębnie, na miejscu poprzedniego, obecny gotycki kościół. W 2 poł. XIX w. do kościoła dobudowana została kruchta, natomiast w latach 1853-1854 odnowione zostało wnętrze kościoła. W trakcie kładzenia nowej posadzki zasypano wówczas podziemne krypty. W roku 1862 naprawiono dach i pokryto blachą cynkową zwieńczenie wieży. W latach 1900-1910 kościół został przebudowany z zachowaniem jego pierwotnej formy, a wnętrza świątyni ozdobiono polichromią. W czasie II wojny światowej Niemcy zrabowali z kościoła srebrną puszkę, pacyfikał z relikwią Krzyża Św., chorągwie oraz trzy dzwony z 1668 roku. *
W roku 2011 pod nadzorem konserwatora przeprowadzony został remont dachu. Usunięto poprzednie pokrycie dachowe – dachówki karpiówki, które ułożone były na zaprawę cementową, co utrudniało demontaż starego pokrycia. Jako nową dachówkę ceramiczną wybrano czerwoną angobowaną karpiówkę półokrągłą marki Koramic. Na dachu o powierzchni 550 m2 położono jej sposobem "w koronkę" prawie 20 000 sztuk.
*oprac. Tomasz Łuczak/ zabytek.pl
Te artykuły mogą Cię zainteresować