Socjalny nie znaczy nudny

Socjalny nie znaczy nudny

Budynek Zac des Lilas w Paryżu, zaprojektowany przez młodych architektów pracujących w paryskich biurach Chartier Dalix i Avenier & Cornejo Architectes pokazuje, jak  można projektować obiekty budownictwa mieszkaniowego socjalnego.  Budynek z fasadą wykonaną z ręcznie formowanej cegły  produkowanej jest wyposażony w instalację do pozyskiwania energii elektrycznej z wiatru.

Zac des Lilas jest położony peryferyjnie i oddzielony od Paryża autostradą, będącą obwodnicą miasta. Projekt stanowił wyzwanie pod względem planowania urbanizacyjnego w obszarze miejskim, który cały czas podlega zmianom i którego topografia jest ciągle definiowana na nowo. Klient, Régie Immobilière de la Ville de Paris (RIVP), jest publiczną agencją budownictwa, promującą budowanie budynków socjalnych wykonanych ściśle wg specyfikacji dotyczących realizacji budynku z 240 mieszkaniami dla imigrantów i młodych pracowników oraz pomieszczeniami wspólnymi w tym biblioteki multimedialnej, siłowni, wspólnej kuchni i centrum opieki dziennej dla dzieci na parterze.

Cały budynek pokrywa homogeniczna powłoka w stonowanym kolorze. Elewacja jest wykonana z ręcznie formowanej cegły Terca, która zapewnia elewacji wyjątkową trwałość i łatwość utrzymania. Aby podkreślić tonację cegły, architekci umieścili w fasadzie pionowe i poziome elementy miedziane, które kontrastują z  cegła i nadają jej  charakter. Wybór materiału nie był przypadkowy. W tym projekcie klient-miasto oczekiwało bezpośredniego nawiązania do historycznego programu HBM (“habitation bon marché”, niedrogie mieszkania) opracowanego dla rozwoju obszarów wzdłuż dawnych fortyfikacji, z zielonymi miastami-ogrodami, najczęściej z sześciopiętrowymi budynkami. Program ten był wdrażany pomiędzy I i II wojną światową aby zapewnić dostępne finansowo budynki mieszkalne z cegły.

Na dachu zainstalowano dwie instalacje do pozyskiwania energii elektrycznej z wiatru. Zac des Lilas jest tak położony, że idea zasilania budynku energią z wiatru wspierana jest lokalizacją. W ciągu dnia dwie instalacje wiatrowe zasilają centrum opieki dziennej, a wieczorami zasilanie jest dystrybuowane do mieszkań na dwóch górnych poziomach i apartamentów młodych pracowników, które znajdują się 6 poziomów wyżej. Architekci Chartier Dalix i Avenier Cornejo oceniają zużycie na poziomie 25 kWh/m2 - wartość ta całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie na energię określone w planie klimatycznym Paryża. 30% potrzebnej energii pochodzi z dodatkowo zainstalowanych paneli słonecznych.

  • Architekt: Avenier Cornejo Architectes, Chartier-Dalix Architectes associés
  • Inwestor: Régie Immobilière de la Ville de Paris (RIVP)
  • Obiekt: socjalny budynek wielorodzinny Zac des Lilas
  • Lokalizacja: Paryż
  • Rok ukończenia: 2013
  • Produkt: Terca Hectic Etouffé (na zamówienie)

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Nowoczesna architektura na Starych Włochach w Warszawie
Terca, Monde, RIVP, 5, Chartier dalix architectes 80 rue du fbg st denis 75 paris, Hetic Etouffé, Foyer de jeunes travailleurs et foyer de migrants totalisant 240 studios (30 studios de 18 m2 par étage), crèche de 66 berceaux et équipements communs. Surface : 9300 m2 SHON. Coût : 19,6 M ? HT. Amenageur SEMAVIP, Paris (75) Bureau de contrôle Deckra, Paris (75) BET Structure EVP ingénierie, Paris (75) Consltant HQE Franck Boutte, Paris (75) http://chartier-dalix.com/portfolio/lila-foyer-de-jeunes-travailleurs-et-creche/

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik