Terca Pioenroos, Douro Porto Gereduceerd, Dinkelrood, Rutiel, Tigris Flash en Dommelrood Gereduceerd. Architect Bureau Kroner Architecten. Client Stichting Studentengroepswoning.nl. Contractor Parent Initiative Pickkers Consult BV. Year of completion 2017. Flowing facade for students, Utrecht.

Falująca elewacja studenckich domów

Holenderskie miasto Utrecht jest domem dla wielu studentów. Niełatwo znaleźć tam zakwaterowanie w przystępnej cenie. Dlatego rodzice pięciorga z nich wzięli sprawy w swoje ręce i ufundowało inicjatywę wybudowania domów dla szesnastu studentów. Uczniowie korzystają ze wspólnego salonu i kuchni oraz cieszą się piękną fasadą z cegły.

Pięcioro rodziców, którzy woleli zainwestować w nieruchomość niż lokować pieniądze w banku, liczyło głównie na zwrot z inwestycji. Cała konstrukcja budynku, włączając jej wewnętrzne elementy, została wykonana z prefabrykowanego betonu. Jednak ta „grupa klientów indywidualnych” miała również na uwadze jakość: dlatego zdecydowała się na piękną, spersonalizowaną elewację z cegły.

Różnorodność i harmonia

Do tradycji odnoszą się takie cechy projektu jak naprzemiennie zamontowane okna i wiązania murarskie. Architekci z firmy Bureau Kroner przeanalizowali budynek na nieco bardziej abstrakcyjnym poziomie i postawili sobie za cel utrzymanie różnorodności, a zarazem zachowanie harmonii. Elewacje różnią się wysokością i mają zmienną głębokość. Trzy domy ustawiono w linii, zaś dwa nieco cofnięto. Podczas spotkania z producentem cegieł każdy z pięciorga inwestorów wybrał samodzielnie własny rodzaj cegły: inny dla każdego domu.

Indywidualny charakter

Najatrakcyjniejszą cechą budynku jest pofalowana elewacja, która nadaje każdemu budynkowi własny, niepowtarzalny charakter. W porozumieniu z murarzami architekci ułożyli cegły trójwymiarowo z odchyleniami 2,5 milimetra i więcej. Cegły elewacyjne zostały przycięte w specjalny sposób i profesjonalnie położone. Na fasadzie skierowanej na południe można podziwiać zachwycającą grę cieni w zależności od pozycji słońca. Chociaż domy z zewnątrz wydają się być inne, nie różnią się niczym oprócz fasady o dynamicznej konstrukcji: to pięć identycznych budynków z prefabrykowanych elementów, które zapewniają 16 studentom piękne, niedrogie lokum.

  • Architekt: Bureau Kroner
  • Inwestor: Pickkers Consult BV Client Stichting Studentengroepswoningen.nl
  • Obiekt: domy dla studentów Ryelanden
  • Lokalizacja: Utrecht, Holandia
  • Rok ukończenia: 2017
  • Produkt: Terca Pioenroos, Terca Douro Porto Reduced, Terca Dinkelrood Reduced, Terca Rutiel, Terca Tigris Flas, Terca Dommelrood Reduced (na zamówienie)
  • Zdjęcia: Architectum #23, styczeń 2018

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

UNIKATOwe mieszkania w katowickim Śródmieściu
Terca Pioenroos, Douro Porto Gereduceerd, Dinkelrood, Rutiel, Tigris Flash en Dommelrood Gereduceerd. Architect Bureau Kroner Architecten. Client Stichting Studentengroepswoning.nl. Contractor Parent Initiative Pickkers Consult BV. Year of completion 2017. Flowing facade for students, Utrecht.

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik