W niemieckiej Saksonii firma Sächsisches Seebad Zwenkau GmbH & Co. KG stworzyła dwa budynki z biurami, restauracjami i mieszkaniami wakacyjnymi w prestiżowej lokalizacji nad samym jeziorem Zwenkau.
W niemieckiej Saksonii firma Sächsisches Seebad Zwenkau GmbH & Co. KG stworzyła dwa budynki z biurami, restauracjami i mieszkaniami wakacyjnymi w prestiżowej lokalizacji nad samym jeziorem Zwenkau.
Miasto Zwenkau, które zamieszkuje 9000 ludzi, leży na wschód od Lipska. Przez ostatnie kilka lat na północy miasta rozwijało się nowe osiedle, oferujące wysoki standard życia. Budynek na przystani, mieszczący siedzibę Sächsisches Seebad Zwenkau GmbH & Co. KG, został zbudowany jako jeden z pierwszych i przyciągnął zarówno mieszkańców, jak i turystów. Elegancka, jasnoszara fasada, częściowo perforowana, została stworzona ze strukturyzowanych wodą cegieł Terca Long John Grey (niem. Polaris) o długości 510 mm.
Aby osiągnąć najlepsze możliwe wyniki, do zaprezentowania swoich projektów zaproszono trzy różne biura architektoniczne. Największy podziw wzbudziła praca grupy BKS Architekten + Stadtplaner z Trier. Bezpretensjonalny prostopadłościenny budynek jest delikatnie zaokrąglony, by podążał za linią brzegową, oraz zbudowany wokół szeregu wnęk i występów. Balkony od strony przystani wydają się wysuwać z konstrukcji. Ceglana elewacja otula budynek jak delikatna muszla. Wszelkie wnęki i załamania budynku są pokryte białą gładzią i w ten sposób podkreślone. Pasaże łączą dwa budynki na górnym piętrze. Marlene Meerfeld z BKS Architekten + Stadtplaner tak opisuje projekt: „Ważny był dla nas niezmącony widok na przystań oraz łatwy dostęp do niej, a także utrzymanie bezpośredniego połączenia”. Pierwszy budynek to biurowiec, który na parterze mieści również informację turystyczną i portową, pełniącą rolę głównego punktu kontaktu dla gości. W drugim budynku na parterze znajdują się dwie restauracje. Dwa wyższe piętra mieszczą jedenaście apartamentów wakacyjnych, do których można dojść pasażem balkonowym, wpuszczającym również mnóstwo światła z północy i południa.
Oprócz doskonałej jakości planowania przestrzennego budynek zachwyca także konstrukcją techniczną. Zewnętrzne ściany mają współczynnik izolacyjności termicznej U na poziomie 0,16 W/(m2K), co przekracza limit określony w obowiązującej normie EnEV 2014 w tym zakresie o ponad 40%. Trwałość elewacji z ceramicznych cegieł wienerberger szacowana jest na wiele stuleci i prawie nie wymaga konserwacji. „Dla naszych projektów szacujemy minimalną trwałość użytkową 70 lat. Elewacja z cegły jest znacznie bardziej ekonomiczna, niż z jakiegokolwiek innego materiału” – mówi Schmidt. Projekt miał na celu stworzenie wysokiej jakości trwałych, przyjaznych środowisku budynków. Dlatego architekci postawili na połączenie ceramicznych cegieł elewacyjnych i białych gładzi w zewnętrznej konstrukcji. Cegły Long John uatrakcyjniają wygląd budynku, dodając mu życia. Odbijają światło w różny sposób w zależności od położenia słońca, więc wraz z upływem dnia kolor fasady zmienia się z jasnoszarego na beżowy, a następnie na ciepły jasny brąz. W ten sposób konstrukcja i materiały wspólnie tworzą harmonijny efekt.
Te artykuły mogą Cię zainteresować