"Dziś architekci stoją przed poważnymi wyzwaniami. Muszą tworzyć przestrzenie, które zarówno zmniejszają nasz wpływ na planetę, jak i chronią nas przed skutkami zmiany klimatu, a jednocześnie sprawiają, ze względu na gwałtowny wzrost kosztów życia w ciągu ostatnich lat, że domy stają się bardziej przystępne cenowo. Jak pokazują tegoroczni zwycięzcy nagrody Brick Award, aby znaleźć właściwe odpowiedzi architekci odkrywają nowe sposoby wykorzystania materiałów i konstrukcji. Projekty, poza walorami estetycznymi i konstrukcyjnymi, są odbiciem innowacyjnego ducha, jakiego wymagają dzisiejsze wyzwania. Od oszczędzania zasobów naturalnych po budowanie w istniejącym środowisku — kreatywne podejście wskazywało rozwiązania, wykorzystując wciąż ogromny potencjał cegły. Jesteśmy dumni, że możemy uhonorować i wspierać tych pionierów”, powiedział Heimo Scheuch, CEO firmy wienerberger.
Od pomieszczeń mieszkalnych po instalacje artystyczne: Zwycięzcy pokazują potencjał ceglanej architektury
Łączna pula nagród wyniosła 27 000 euro, z czego 7 000 euro przypadło zwycięzcy nagrody głównej, a po 5 000 euro na zwycięzców pozostałych czterech kategorii. Nagrodę główną w kategorii „Sharing public spaces” otrzymała brytyjska pracownia Níall McLaughlin Architects za projekt „International Rugby Experience”, centrum wystawienniczo-eventowe w Limerick poświęcone rugby. Jego projekt czerpie inspirację ze słynnych kościołów Limerick, jednocześnie zachowując nowoczesną estetykę, dzięki czemu budynek pasuje do otoczenia, jednocześnie podnosząc jego estetykę.
W kategorii „Feeling at home” zwyciężyło paragwajskie studio Equipo de Arquitectura, którego „Dom pośredni” wykorzystuje sprasowane bloki gleby, pozwalające na niskoemisyjną kontrolę temperatury. Nagroda za „Living together”, w kategorii mieszkań wielorodzinnych, trafiła do argentyńskiego zespołu Estudio Arqtipo za połączenie dziesięciu jednostek mieszkalnych na wąskiej narożnej działce, przy jednoczesnym zapewnieniu każdemu mieszkaniu prywatnej przestrzeni zewnętrznej.
W kategorii „Working together”, dwa współpracujące ze sobą irlandzkie studia Grafton Architects i O'Mahony Pike Architects zajęły pierwsze miejsce dzięki nowej siedzibie dla Electricity Supply Board of Ireland, w projekcie której udało się połączyć nowoczesne standardy budowlane z historyczną estetyką Dublina. Nagrodę w kategorii „Building outside the box” otrzymał wspólny projekt pracowni HANGHAR z Hiszpanii i PALMA z Meksyku: Na potrzeby festiwalu architektury i designu zbudowali oni tymczasową artystyczną konstrukcję z cegły zatytułowaną „Types of spaces” w wąskim przejściu w hiszpańskim mieście Logroño, która prowadzi odwiedzających przez kilka stylów architektonicznych.
W skład jury weszło pięcioro architektów o międzynarodowej renomie:
- Christelle Avenier/Francja, architektka i współzałożycielka pracowni Avenier Cornejo Architectes
- Christine Conix/Belgia, architektka i współzałożycielka pracowni Conix RDBM Architects
- Ingrid van der Heijden/Holandia, architektka i współzałożycielka pracowni CIVIC architects
- Wojciech Małecki/Polska, architekt i założyciel pracowni Małeccy Biuro Projektowe
- Boonserm Premthada/Tajlandia, architekt i założyciel pracowni Bangkok Project Studio
Album BRICK 24
Podobnie jak w poprzednich latach, wienerberger publikuje album zatytułowany „BRICK 24”, który towarzyszy konkursowi. Zawiera on prezentację 50 nominowanych projektów, w tym zwycięzców. Pięć esejów międzynarodowych autorów uzupełnia ten przegląd współczesnej architektury ceglanej. Książka zwraca uwagę na ceramiczne materiały budowlane, które są ponadczasowe i idealnie pasują do innowacyjnej architektury przyszłości. Album powstał we współpracy z Park Books.
Wszystkie informacje dotyczące projektów można znaleźć na stronie: https://www.wienerberger.pl/co-nas-wyroznia/brick-award/edycja-miedzynarodowa/wienerberger-brick-award-2024.html lub na www.wienerberger.com