Wydział Radia i Telewizji w Katowicach Grand Prix w lokalnej edycji Brick Award 2019

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach najlepszym w Polsce budynkiem z ceramiki

Wienerberger Brick Award 2019 - wyniki konkursu

Decyzją Jury Grand Prix oraz Nagrodę w kategorii Sharing Public Spaces czwartej polskiej edycji konkursu Wienerberger Brick Award otrzymał budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. Poza tym przyznano trzy Nagrody oraz siedem Wyróżnień obiektom, które powstały z materiałów ceramicznych. Edycja polska 2019 konkursu Brick Award była rekordowa. Zgłoszono 74 obiekty, w których często ceramika łączyła się z innymi materiałami, tworząc w ten sposób nowoczesną, współczesną interpretację architektury ceglanej. 

Jury

W Jury zasiadali: architekt i urbanista Tomasz Konior, laureat prestiżowych konkursów międzynarodowych,; Zbigniew Maćków – architekt, nauczyciel akademicki i laureat wielu nagród, w tym m.in. Honorowej nagrody SARP i Brick Award; Małgorzata Pilinkiewicz –architektka i Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP 2018-2022. W Jury zasiadł także krytyk architektury Grzegorz Piątek - autor książek o architekturze, wyróżniony Złotym  Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji. Przewodnictwo Jury objął jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów Jerzy Szczepanik-Dzikowski - laureat Honorowej Nagrody SARP, współzałożyciel pracowni JEMS Architekci, której projekty były wielokrotnie nagradzane, a jeden z ostatnich - Hala Koszyki zdobyła nagrodę Brick Award 2017.

5 kategorii konkursowych

Zgłoszone zrealizowane obiekty rywalizują w ramach 5 kategorii konkursowych. Każda z nich to zupełnie inny obszar architektury, jednak wspólnym mianownikiem wszystkich jest dbałość o człowieka i otoczenie, w którym budynek powstaje.

Feeling at home to kategoria, która skupia się na domach jednorodzinnych, także w zabudowie szeregowej, małych założeniach architektury mieszkalnej zapewniających komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców.

Kategoria Living Together zwraca uwagę na budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa, nowoczesne koncepcje mieszkaniowe. Podkreśla, że budynki nie powstają w próżni a są dobrem wspólnym nas wszystkich.

Kategoria Working together dotyczy budynków komercyjnych, biurowych lub przemysłowych. Wyróżnia projekty, które kładą szczególny nacisk na potrzeby współczesnego człowieka – komfort, estetykę i funkcjonalność.

Kolejna z kategorii - Sharing Public Spaces - to pole do popisu dla projektantów, którzy przełamują stereotyp budynków o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia, czy projektów infrastrukturalnych. Nagradza obiekty, które są nie tylko funkcjonalne i komfortowe, ale potrafią zaskoczyć niebanalną architekturą.

Building Outside the Box, to kategoria dla najbardziej innowacyjnych koncepcji i sposobów zastosowania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki. 

Grand Prix, Nagrody i wyróżnienia

Jury konkursowe tegorocznej edycji Brick Award przyznało 4 Nagrody, z których wyłoniono Grand Prix oraz 7 wyróżnień. W dwóch kategoriach nie przyznano Nagród, a w jednej z kategorii przyznano dwie równorzędne Nagrody. Jak komentował wyniki obrad jeden z członków Jury, Grzegorz Piątek: „Poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Świadczą o tym przyznane przez nas liczne wyróżnienia, a w jednej z kategorii nawet dwie równorzędne nagrody”. Pytany o samą Nagrodę Główną odpowiedział: „Przyznając Grand Prix staraliśmy się brać pod uwagę zarówno obiektywne walory projektu, jak i kryteria, według których budynek będzie oceniany w międzynarodowej edycji”

Grand Prix

Tytuł Grand Prix Brick Award 2019 przyznany został projektowi Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe.

Jury zwróciło uwagę na stworzenie projektu subtelnie wpisanego w lokalny kontekst, a jednocześnie łączącego doświadczenia kultur północnej i południowej Europy. To właśnie kontekst łączenia kultur i wpływów, oraz kreatywne wykorzystanie materiałów, z których najważniejszym jest ceramika budowlana w wielu odmianach zdecydowało o przyznaniu tytułu Grand Prix. Zdaniem Jury Gmach Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego to budynek współczesny i ponadczasowy jednocześnie.

Sharing public spaces

To kategoria reprezentująca wyjątkowo wysoki poziom w tegorocznej edycji konkursu. W kategorii przyznano dwie Nagrody

Nagroda

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe

Nagrodę przyznano za stworzenie przyjaznej przestrzeni edukacyjnej w centrum miasta. Jury dostrzegło w niej inspiracje zarówno przemysłową architekturą regionu, jak i tradycją śródziemnomorską. W projekcie zastosowano trzy podstawowe materiały – ceramikę, drewno i beton, jednak to ten pierwszy, wykorzystany w różnych formach, decyduje o charakterze całości. Na uwagę zdaniem Jury zasługuje elewacja frontowa, w którą wbudowano fragment zachowanego budynku przemysłowego i umiejętne zastosowanie w niej elementów ceramicznych, które tworzą wyrafinowaną grę światła i cienia.

Nagroda

Teatr w Budowie. Centrum Spotkania Kultur pracowni Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.

O przyznaniu równorzędnej nagrody zdecydowało niezwykle umiejętne wykorzystanie motywu „nowoczesnej ruiny” – wiecznie nieskończonej budowy, którą teatr był przez ostatnie dziesięciolecia. Autorzy zaprojektowali nowe przestrzenie o uroczystym, monumentalnym charakterze zgodnym z rangą najważniejszego centrum kultury w regionie. Jednak to,  co zasługuje na szczególną uwagę zdaniem Jury, to uszanowanie niedokończonej struktury modernistycznej budowli, przez co tworzy ona przestrzeń wieloznaczną, zaskakującą i jedyną w swoim rodzaju.

Wyróżnienie

Projekt Budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami "Nowe Żerniki", Major Architekci

Jury przyznało wyróżnienie za stworzenie przyjaznej, bezpretensjonalnej przestrzeni mieszkalnej na nowym osiedlu.

Feeling at Home

Nagroda

Projekt “Dom dla W” pracowni MFRMGR Architekci

Jak podkreślało w swoim uzasadnieniu Jury konkursowe, nagrodę przyznano za minimalistyczne i subtelne rozwiązanie powszechnego w naszych warunkach problemu – rozbudowy ciasnego, powtarzalnego miejskiego domu szeregowego. Zdaniem Jury architektom udało się stworzyć dodatkową przestrzeń życiową bez drastycznej ingerencji w skalę otoczenia oraz zastosować współczesną estetykę, pozostającą w zgodzie z duchem otaczającej skromnej modernistycznej architektury. Jurorzy zwrócili szczególną uwagę na umiejętne budowanie przestrzeni, dzięki czemu wady ciasnej działki udało się zamienić w zalety.

Wyróżnienia

Dom w Dobrej - Dobry Dom, Biuro projektowe maxberg - architekt Karol Nieradka

„Za stworzenie spójnej i eleganckiej formy dla podmiejskiego domu jednorodzinnego”.


Dom z recyklingu, MAZM Sp. z o.o.

”Za odważną propozycję rozbudowy domu z wyeksponowaniem surowych materiałów – betonu i cegły rozbiórkowej”.


Dom jednorodzinny, marcin rubik architekt

”Za prostotę i spójność projektu domu nawiązującego do tradycji wiejskiej architektury ceglanej”.

Living together

W tegorocznej edycji konkursu Jury nie przyznało Nagrody w tej kategorii

Wyróżnienie

Budynek mieszkalny Unikato w Katowicach, KWK PROMES arch. Robert Konieczny

Jury w swoim uzasadnieniu zwróciło uwagę na osiągniętą spójność budynku pod względem ideowym i formalnym wymagania wobec niedrogiego budynku mieszkalnego w centrum miasta. Architektura budynku zdaniem Jury ma swój indywidualny charakter, a przy tym jest dobrze wpisana w kontekst okolicznej architektury.

Working together

Nagroda

Baza transportowo-logistyczna BTL MPWiK we Wrocławiu, Dziewoński, Łukaszewicz architekci s.c. oraz Major Architekci

Jury szczególną uwagę zwróciło na prostotę, monumentalizm i solidność architektury. Niebagatelną rolę w projekcie, zdaniem oceniających projekt,  odgrywają zielone dachy części garażowej oraz zaakcentowane pasami betonu poziome podziały elewacji biurowca. To one pomagają wpisać budynki w płaski krajobraz nadrzecznej równiny. Na uznanie w ocenie Jury zasługuje też fakt, że projektując kompleks o typowo technicznej funkcji architekci zadbali o atrakcyjność widoków z nadrzecznego bulwaru.

Wyróżnienie

Budynek Biurowo-usługowy z garażem podziemnym przy ul. Komandorskiej we Wrocławiu, Grupa 5 Architekci

Wyróżnienie przyznano za bardzo świadome podejście do elewacji budynku w jego wielkomiejskim otoczeniu.  Elewacja stosunkowo niewielkiego i prostego w formie budynku oglądana w ruchu z okien pociągów przejeżdżających po sąsiadującym z obiektem nasypie kolejowym nasypem nabiera życia i dynamiki.

Building outside the box

W tej edycji konkursu Jury nie przyznało Nagrody w tej kategorii

Wyróżnienie

Ratusz Konstancin-Jeziorna, BBGK Architekci

W ocenie Jury obiekt mimo swojego typowego urzędowego przeznaczenia, dzięki swojej skali i nastrojowi ma szansę stać się lubianym, kameralnym ośrodkiem życia małego miasta. Członkowie Jury zwrócili  uwagę na przełożenie spontanicznych form pobliskich budynków gospodarskich na język współczesnej architektury. Jednocześnie architektom udało się zapewnić powagę i monumentalność budowli,  jakich oczekuje się od budynku urzędowego.

Patronaty

Patronat Honorowy: Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP)
Patronat: Fundacja Centrum Architektury
Patroni medialni: ARCH, Architektura Murator, Sztuka architektury, TOK FM