Hity na dachu – ulubione dachówki Polaków

Esówka Sinus, wiktoriańska czerwień

O finalnym wyglądzie naszego domu decyduje kształt bryły, kolor i faktura elewacji, ale nie bez przyczyny to dach jest nazywany piątą elewacją. Nic więc dziwnego, że dużą uwagę przykładamy do zakupu dachówek a dachówki ceramiczne to od lat najchętniej wybierany materiał na dach. Wśród Polaków ogromną popularność zyskały te nowoczesne, niemal płaskie, idealnie wpisujące się w trend minimalizmu, ale i te bardziej tradycyjne, o kształtach niemal niezmiennych od lat mają swoich wiernych zwolenników. Wszystkie je można znaleźć w ofercie firmy Wienerberger – producenta dachówek ceramicznych marki Koramic.

Nowoczesne i płaskie

Prostota i design w eleganckim wydaniu. Pasują niemal do każdej architektury, dają wrażenie dachu gładkiego, niemal pozbawionego faktury. Ich dużym atutem jest opcja jednoczesnego wykorzystania jako materiał na dach i na elewację – to dość silny trend w ostatnim czasie, który już na dobre zadomowił się także w Polsce. Wyjątkowo oryginalny efekt osiągniemy łącząc 2-3 kolory jednego modelu. Nowość z marca br. – zaprojektowana przez Studio F.A. Porsche Koramic V11 to nie tylko zupełnie nowy wzór dachówki, ale też obok antracytowej - dwie zupełnie nowe wersje kolorystyczne tytanowa angoba i bazaltowa angoba).

Koramic V11, bazaltowa angoba
Koramic V11, bazaltowa angoba
© Andreas Hafenscher
Orea 9, szara angoba
Orea 9, szara angoba
© Wienerberger Ceramika Budowlana Sp.z o.o.
Actua 10 LT, rustykalna angoba
Actua 10 LT, rustykalna angoba
© Wienerberger

Uniwersalne

Pierwsze miejsce wśród dachówek uniwersalnych należy do Alegry 9 marki Koramic z grupy dachówek renesansowych, czyli z elegancką linią fali wzdłuż dachówki. Skąd popularność tego modelu? Należy do produktów wpisujących się w estetykę domów jednorodzinnych o ponadczasowej architekturze, nie przytłacza całości i nie odgrywa w niej głównej roli. Jest też bardzo atrakcyjna cenowo, zachęcając do zakupu inwestorów dysponujących nieco niższym budżetem.

Renesansowa Alegra 9, czerwona angoba
Renesansowa Alegra 9, czerwona angoba
© Wienerberger

Klasyczne

Inwestorzy, którym bliska jest klasyka a także regionalnie zamieszkujący np. tereny Warmii, Mazur czy Pomorza chętnie sięgają po holenderki. Chcący uzyskać taki efekt końcowy inwestorzy chętnie wybierają modele klasyczne, w tym Holenderki marki Koramic – OVH Vario, Cavus 13 DE czy Reńską Cosmo 11 o jednym szerokim wyżłobieniu. Ta ostatnia idealnie sprawdza się na dachach remontowanych ponieważ ma dużą tolerancję szerokości krycia, co pozwala położyć tę dachówką bez żadnych zmian w obrębie istniejącej więźby.

Holenderka OVH Vario, naturalna czerwień
Holenderka OVH Vario, naturalna czerwień
© Meike Hansen, Archimage
Holenderka OVH Vario, rustykalna angoba
Holenderka OVH Vario, rustykalna angoba
© Wienerberger

Tradycyjne

Do renowacji obiektów zabytkowych bądź inwestycji utrzymanych w duchu minionych epok Polacy chętnie sięgają po dachówki tradycyjne Koramic. Nowo wybudowanym budynkom dodają one nostalgii, obiektom zabytkowym przywracają blask. Największą popularnością cieszy się Karpiówka w naturalnej czerwieni, i zaokrąglonym „nosku”, po ułożeniu przypominająca łuskę karpia. Niewielkie rozmiary tego modelu pozwalają na wyjątkowe kształtowanie połaci dachu, tworzenie płynnych krzywizn i fal. Karpiówką można wykończyć każdy wykusz i najbardziej skomplikowane elementy na dachu. Styl tradycyjny to także dachówki Mnich-Mniszka, Marsylki z charakterystycznymi wyżłobieniami tworzącymi gęsty światłocień na powierzchni dachu oraz będąca odwzorowaniem historycznych modeli Esówka Sinus.

Karpiówka półokrągła układana w koronkę, naturalna czerwień
Karpiówka półokrągła układana w koronkę, naturalna czerwień
© Wienerberger Ceramika Budowlana sp. z o. o.
Esówka Sinus, wiktoriańska czerwień
Esówka Sinus, wiktoriańska czerwień
© Wienerberger

Plastyczność gliny powoduje, że liczba wzorów dachówek ceramicznych jest największa wśród pokryć dachowych, dlatego w tej grupie każdy znajdzie coś dla siebie. Bogatą ofertę dachówek Koramic dopełnia pełna gama akcesoriów technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. Wybierając produkty firmy Wienerberger, dostajemy zatem gotowe i systemowe rozwiązania, a mówiąc prościej – produkty, które idealnie do siebie pasują. Budujemy dom bez obaw o opóźnienia i komplikacje związane z łączeniem elementów od różnych producentów.

0Wynik