Okiem eksperta: co wybrać do budowy domu, by nie narażać się na rosnące koszty energii w przyszłości

Budowa Wienerberger

Jedną z najważniejszych zasad w budownictwie energooszczędnym, poza przemyślaną konstrukcją: zwartą bryłą, jedno- lub dwuspadowym dachem, oknami i drzwiami o odpowiednich parametrach termoizolacyjnych i właściwie zaizolowanych podczas osadzania, jest wybór odpowiednich rozwiązań oraz materiałów budowlanych. Trwałych, naturalnych i takich, które w dłuższej perspektywie przyczynią się do znacznego obniżenia rachunków. 

1.      Baza, czyli ściany z nowoczesnej ceramiki.

Jeżeli szukamy ekologicznych rozwiązań o długoletniej trwałości, charakteryzujących się doskonałą izolacyjnością termiczną, akumulacją oraz statecznością cieplną, to poryzowany pustak ceramiczny jest idealnym wyborem. Do tych najbardziej innowacyjnych należą pustaki ścienne Porotherm D 42,5 T Dryfix, wypełnione ociepleniem z naturalnej wełny mineralnej. Wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (U=0,17 Wm2K), dzięki czemu z nawiązką spełniają wymogi budowlane obowiązujące od początku 2021 roku.

2.      Cienkowarstwowa technologia łączenia.

Kompletnie suchą i ciepłą ścianę zapewnia dodatkowo łączenie tych pustaków na zaprawę Porotherm Dryfix. To gotowa, sucha mieszanka, umożliwiająca murowanie bez zużywania prądu i wody, potrzebnej w dużej ilości do rozrabiania tradycyjnych zapraw. Cienkowarstwowa technologia w postaci gotowej do użycia zaprawy w pianie ogranicza do minimum ryzyko występowania mostków termicznych, czyli miejsc, przez które może uciekać ciepło. W połączeniu ze znakomitymi właściwościami paroprzepuszczalnymi rozwiązania pozwala to osiągnąć lepszy niż określony przepisami parametr U ściany już 24h po wymurowaniu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z konsumpcją energii na osuszanie ścian w pierwszych latach po budowie.

3.      System, czyli wszystko pasuje.

Dodatkowo zastosowanie systemowych rozwiązań marki Porotherm – na które składają się pustaki uzupełniające, gotowe belki nadprożowe, system stropów, specjalistyczne zaprawy i narzędzia - to gwarancja nie tylko dopasowania wszystkich elementów do siebie, ale także uzyskania i utrzymania deklarowanych parametrów termicznych budynku oraz komfortowego i zdrowego domu.

4.      Zrównoważone podejście do budowy.

Stosowanie naturalnych i energooszczędnych rozwiązań to jedno z kilku założeń zrównoważonej koncepcji projektowania i budowy domu e4, która powstała w firmie Wienerberger. Zakłada ona kompleksowe podejście do budynku, jako do złożonego i zmieniającego się wraz z upływem czasu organizmu, uwzględniające przy tym takie aspekty jak: energia, ekonomia, zdrowie przyszłych mieszkańców i wpływ na środowisko. Co ważne to kompleksowe podejście zakłada korzystanie z odnawialnych i czystych źródeł energii, dzięki którym inwestor uniezależnia się od paliw kopalnianych oraz w dłuższej perspektywie − rosnących rachunków. Rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne, pozwolą w pełni wykorzystywać energię słoneczną do zasilania domu w prąd i ciepło. Do ich montażu sprawdzą się specjalnie zaprojektowane dachówki przejściowe marki Koramic, dopasowane kolorem i wzorem do najpopularniejszych modeli dachówek podstawowych – Alegra 9 oraz Orea 9. Takie rozwiązanie ułatwia prace dekarskie, pozwala na estetyczne wykończenie połaci oraz stanowi solidny i trwały uchwyt dla paneli fotowoltaicznych, czy kolektorów słonecznych.

Patryk Rytel, Konsultant techniczny w firmie Wienerberger.