Wymuszają to na nas już przepisy
Obecne Wymagania Techniczne dotyczące domów jednorodzinnych wyraźnie wskazują jakie mają być parametry poszczególnych elementów domu oraz określają jakie może być maksymalne roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię (zwaną energią pierwotną EP) w domu. Dla ścian zewnętrznych podstawowy parametr to współczynnik przenikania ciepła U, który w uproszczeniu określa jaka ilość ciepła może uciekać przez ścianę. Od początku 2021 roku nie może być on wyższy (gorszy) niż 0,20 W/m2K natomiast całkowite roczne zużycie energii nieodnawialnej w domu jednorodzinnym nie może być wyższe, niż 70 kWh(m2*rok).
Wymagania Techniczne nie wspominają jednak o innych istotnych aspektach mieszkania w domu, które tak bardzo dały się nam odczuć w czasie pandemii. To wtedy szczególnie mocno poczuliśmy, czym jest źle zaprojektowana przestrzeń, ciągły problem z osiągnięciem optymalnej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach a w totalnym lockdownie swoboda i możliwość „złapania oddechu” we własnym domu.
Rozwiązanie: „oddychająca”, ciepła i sucha ściana z ceramiki Porotherm
Aby uzyskać idealny, zdrowy mikroklimat w domu i budować zgodnie z przepisami wystarczy wybrać właściwy produkt: jednocześnie ciepły, zupełnie suchy i pozbawiony drobnoustrojów, mający właściwości paroprzepuszczalne i taki, który do murowania wykorzystuje najnowsze, „suche” technologie. Takim produktem jest ceramika poryzowana Porotherm, murowana na cienkowarstową zaprawę Porotherm Dryfix. Ceramika to najsuchszy z dostępnych materiałów murowych, jej wilgotność technologiczna nie przekracza 1% podczas gdy dla innych materiałów zawartość wody może być na poziomie nawet 30%. W komplementarnym systemie Porotherm mamy możliwość uzyskania podobnego efektu na kilka sposobów. Jak zatem wybudować ścianę w trzech różnych wariantach: jedno-dwu i trójwarstwową i ile to kosztuje?