„Niech się mury pną do góry” – mówi znane budowlane powiedzenie. Proces wznoszenia ścian budynku jest najbardziej spektakularnym i szybko ewoluującym na oczach inwestora etapem. Dom zaczyna nabierać realnych kształtów i choć droga do końca jeszcze daleka, to gotowe ściany symbolicznie wyprowadzają ją na prostą. Nic dziwnego, że to właśnie im poświęcamy tyle uwagi. O ile jednak większość z nas wie, jak istotny jest dobór właściwego materiału do wzniesienia ścian, o tyle nie każdy zdaje sobie sprawę, że dla osiągnięcia oczekiwanego efektu równie ważna jest komplementarność systemu, czyli dostępność odpowiednich elementów uzupełniających.
Kompletny system ścienny – co to znaczy?
Wybierając materiał na ściany domu, rozpatrujemy najważniejsze parametry, czyli np. izolacyjność termiczną pustaków albo klasę wytrzymałości na ściskanie. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że są różne typy ścian i pełnią one w domu różne funkcje. Nie sposób ich wszystkich wykonać z jednego typu pustaków. Dodatkowym utrudnieniem są narożniki oraz otwory okienne i drzwiowe, które przerywają ciągłość muru, a są przecież w domu nieuniknione. Kompletny system ścienny uwzględnia odmienne cechy oraz newralgiczne strefy ścian budynku. Jest to zestaw elementów dopasowanych do wybranej technologii, które uzupełniają podstawową, bazową konstrukcję ścian. Mają specyficzną budowę – inne rozmiary, układ drążeń, gładkie ścianki czy kieszenie - ale ich wspólnym zadaniem jest ułatwienie wykonania bardziej skomplikowanych elementów ścian, a w efekcie błędów wykonawczych, oraz zapewnienie maksymalnej funkcjonalności na etapie budowy i eksploatacji. Dodatkowym elementem każdego profesjonalnego systemu są także szczegółowe rysunki i instrukcje, które wyjaśniają jak wykonać dany detal.
Jakie pustaki uzupełniające można znaleźć w ofercie Porotherm i gdzie je stosować?
Pustaki uzupełniające zawsze są kompatybilne z produktem podstawowym. Pasują do ścian tej samej grubości,mają jednakową wysokość i – jeśli tego wymaga ich zastosowanie – powierzchnie łączenia wyprofilowane w pióro-wpust.
- Pustaki R (¾)
Elementy te oznaczone są literą R (Porotherm 30 R Profi i Dryfix, Porotherm 44 R Profi i Dryfix). Mają taką samą wysokość i długość, co elementy podstawowe, ale są od nich węższe (ich szerokość jest równa ¾ szerokości bazowej). Stosuje się je w narożnikach.