Jeden produkt – dwie funkcje
Prostota to zaleta najnowocześniejszych współczesnych technologii i marek, takich jak Porotherm. Oferowanie kompleksowych rozwiązań a nie pojedynczych produktów pozwala na osiągnięcie najwyższej jakości i optymalnych parametrów ścian a towarzyszący im serwis minimalizuje możliwość popełnienia błędów. Porotherm typu T jest produktem spełniającym dwie funkcje przypisane ścianie zewnętrznej najgrubszej i obwarowanej najwyższymi wymaganiami.
Pierwsza to funkcja konstrukcyjna – utrzymywanie całej bryły budynku przez ścianę zewnętrzną. Ściany zewnętrzne muszą być więc wystarczająco grube i solidne oraz mieć wymaganą w projekcie wysoką wytrzymałość. Te wybudowane z najnowocześniejszych poryzowanych pustaków marki Porotherm są nie tylko bardzo trwałe i wytrzymałe, ale nie zmieniają swoich właściwości i parametrów przez lata. To istotne dla naszego portfela aby dom nie tracił z czasem na wartości.
Druga to funkcja termoizolacyjna – ściana zewnętrzna chroni cały budynek przed utratą energii a więc musi być odpowiednio ciepła. Tu także pustak ceramiczny wypełniany wełną sprawdzi się doskonale. Poryzacja zwiększa wielokrotnie termoizolacyjność ceramiki a warstwa wełny mineralnej stanowi dodatkowe ocieplenie, tyle, że zamknięte w środku, zabezpieczone przed wpływem czynników chemicznych, mechanicznych i atmosferycznych.
Termoizolacyjność ścian – więcej niż oczekujesz
Energooszczędność to dziś już standard w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku pustaków na ściany zewnętrzne wymogiem stawianym przez przepisy jest odpowiedni współczynnik przenikania ciepła U. W uproszczeniu im współczynnik jest niższy, tym ściana cieplejsza. Od początku 2021 roku ściany zewnętrzne domu nie mogą mieć gorszego (wyższego) współczynnika U niż 0,20 W/m2K a to oznacza, że albo sam pustak będzie miał taki współczynnik albo pustak + warstwa docieplająca.
W przypadku pustaków Porotherm T o grubościach 42,5 oraz 36,5 cm, wypełnionych wełną mineralną i murowanych na suchą cienką zaprawę mamy współczynnik ściany odpowiednio 0,17 i 0,19 W/m2K - czyli lepszy niż wymagany - z powodzeniem mogą być więc stosowane do budowy ścian domów w standardzie nawet zeroenergetycznym.