Inspirujące projekty z ceramiki budowlanej Wienerberger w 38. wydaniu Architectum

Mockup architectum 38 (FR)

Od lat budynki nie tylko pełnią funkcje użytkowe, ale także wzbudzają zachwyt i dostarczają estetycznych doznań miłośnikom architektury i konstrukcji. Firma Wienerberger co roku publikuje cyfrowy magazyn Architectum, w którym prezentuje ciekawe przykłady ceramicznej architektury z różnych zakątków świata. Najnowsze, 38. już wydanie, skupia się na holistycznym podejściu do projektowania, ukazując nieograniczony potencjał ceramicznych materiałów budowlanych.

Obecne czasy wymagają od architektów holistycznego podejścia do projektowania, które uwzględnia zarówno estetykę, funkcjonalność, jak i troskę o środowisko. Właśnie na tym skupia się najnowsze wydanie Architectum, prezentujące studia przypadków z całego świata, a wśród nich m.in. renowację zabytkowego Kościoła Mariackiego w Gdańsku czy nowoczesne energooszczędne osiedla w Holandii. Takimi przykładami Wienerberger chce zainspirować architektów do ciągłego odkrywania potencjału ceramicznych materiałów budowlanych i tworzenia przestrzeni, które nie tylko przyciągną wzrok, lecz również spełnią obecne oraz przyszłe normy ekologiczne.

Niskoemisyjne budynki biurowe – Berlin

Niemieccy architekci z pracowni Baumschlager-Eberle stanęli przed wyzwaniem stworzenia budynków biurowych, które miały być nie tylko użyteczne, ale także spełniać wymagania zrównoważonego budownictwa. Projekt został zrealizowany przy użyciu możliwie jak najmniejszej ilości technologii o całkowitym zapotrzebowaniu na energię pierwotną wynoszącym zaledwie 62,1 kWh/m². Budynek przez większą część roku nie wymaga ani chłodzenia, ani ogrzewania – robi to sam. Wszystko to dzięki wykorzystaniu m.in. pustaków wypełnionych wełną mineralną (ich odpowiednikiem w ofercie Wienerberger w Polsce jest pustak Porotherm D 42,5 T Dryfix), które zapewniają skuteczną termoizolację tego biurowca. Architekci wykorzystali masę akumulacyjną ścian zewnętrznych i stropów kondygnacji oraz zoptymalizowali proporcje przeszklenia w celu zmniejszenia strat ciepła.

Co więcej, elewacja budynku została zaprojektowana tak, aby latem nie nagrzewać się nadmiernie od promieni słonecznych, a zimą korzystać z ich energii. Zastosowane rozwiązania powodują, że budynek wymaga ogrzewania lub chłodzenia zaledwie kilka dni w roku. Jednak to również zostało utrzymane w duchu ekologii. System centralnego ogrzewania jest zasilany przez panele fotowoltaiczne oraz pompę ciepła. Dzięki temu budynek stale zachowuje niskoemisyjność, bez względu na warunki zewnętrzne.

„Bricks in Common” – Kopenhaga

Pawilon „Bricks in Common” stworzony przez Duńską Izbę Architektów i Światowy Kongres Architektów UIA 2023 stanowi fascynujący obraz zrównoważonego budownictwa. Projekt zlokalizowany na nabrzeżu Kopenhagi ilustruje, jak cegły o obniżonej emisji dwutlenku węgla mogą zmienić przyszłość i przyczynić się do dekarbonizacji budownictwa.

Konstrukcja składa się z trzech skrzyżowanych łuków o różnych rozmiarach. Pomimo różnic w wielkości, wszystkie mają podobny ślad węglowy wynoszący około jednej tony. Jak to możliwe? Decydującymi czynnikami, które na to wpływają są: procentowy udział materiałów pochodzących z recyklingu, rodzaj paliwa stosowanego do wypalania cegieł i typ cegieł.

Najmniejszy łuk został wzniesiony z tradycyjnej, pełnej cegły wypalanej przy użyciu konwencjonalnego gazu. Środkowy, reprezentujący teraźniejszość, został zbudowany z najbardziej przyjaznych dla klimatu, niskoemisyjnych pustaków firmy Wienerberger oraz w 30 proc. z cegieł pochodzących z recyklingu. W porównaniu z najmniejszym łukiem, jego emisja CO2 zmniejszyła się o 50 proc. na m2. Największy łuk, reprezentujący przyszłość, skonstruowany w 70 proc. z cegieł z recyklingu, ma emisję niższą aż o 75 proc. na m2 w porównaniu z pierwszą budowlą.

„Bricks in Common” to projekt, który udowadnia, że ceramiczne budynki przyszłości mogą być wznoszone z poszanowaniem środowiska naturalnego i przyczyniać się do pozytywnych zmian w całej branży budowlanej. W Polsce takie rozwiązania także są już dostępne. Inwestorzy skorzystać z przyjaznych dla środowiska pustaków Porotherm Klima+, które charakteryzują się obniżoną o 20 proc. emisją CO2.

Osiedle energooszczędnych domów w Holandii

Domy mieszkalne w holenderskiej wiosce Ameide to zaawansowany projekt, w pełni dostosowany do współczesnych standardów energetycznych. Architektura budynków oparta została na tradycyjnej, jasnej cegle o ciepłym piaskowym odcieniu oraz innowacyjnych rozwiązaniach produkujących energię, tj. pompach ciepła, czy dachach solarnych, które uniezależniają inwestorów od paliw kopalnianych. Doskonała termoizolacja ścian oraz system odzyskiwania ciepła zapewniają mieszkańcom komfort cieplny przez cały rok.

W tym projekcie na szczególną uwagę zasługuje dach, w pełni pokryty modułami fotowoltaicznymi Wevolt X-Roof. System ten jest bezpośrednio zintegrowany z połacią i pozwala na pełne wykorzystanie energii słonecznej do zasilania domu, jednocześnie zachowując spójny oraz nowoczesny wygląd całej inwestycji.

Koncepcja „net-zero” zastosowana w tym projekcie oznacza, że budynki same generują dokładnie tyle energii, ile potrzebują. To nowoczesna koncepcja, łącząca zaawansowane technologie z dbałością o estetykę i zrównoważonym podejściem do energii.

W Polsce rozwój zielonej energii również nabiera tempa. Firma Wienerberger wprowadziła niedawno do swojej oferty również na naszym rynku bezkratkowe moduły Wevolt X-Tile, które zintegrowane z płaskimi dachówkami Koramic elegancko wtapiają się w połać dachu, bez potrzeby stosowania charakterystycznych, nieestetycznych konstrukcji.

Kościół Mariacki – Gdańsk

Zabytkowa Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku to największy ceglany kościół w Europie, stanowiący kluczowy punkt zwiedzania dla turystów odwiedzających Trójmiasto. Jej fundamenty zostały położone w 1343 roku, a sam proces budowy trwał aż 159 lat. Przez ponad pięć wieków świątynia imponowała swoją monumentalnością i pięknymi detalami. Jednakże w 2015 roku badania przeprowadzone przez naukowców z Politechniki Gdańskiej wykazały konieczność naprawy średniowiecznego dachu katedry.

W trakcie renowacji priorytetem było nie tylko przywrócenie dachu do pełnej funkcjonalności, ale także zachowanie unikalnego charakteru tej zabytkowej budowli. W tym celu zastosowano dachówkę Koramic E28, której kształt doskonale wpisuje się w estetykę historycznych dachówek „mnicha mniszka” a jednocześnie są od nich lżejsze. Dzięki temu rozwiązaniu udało się znacząco zmniejszyć masę całej konstrukcji o ponad 500 ton. Efektowny panoramiczny dach, można teraz podziwiać w całości z platformy widokowej na głównej wieży. Dzięki przeprowadzonej modernizacji będzie on służył kolejnym pokoleniom.

Więcej przykładów architektury ceramicznej można znaleźć na stronie internetowej: Architectum.

0Wynik