Zamek Książ po renowacji dachu dachówką karpiówką gotycką czerwona angoba

Wienerberger

Wienerberger wspiera renowacje zabytków

Pomagamy chronić dziedzictwo kulturowe

Od ponad 20 lat ceramiczne dachówki Koramic firmy Wienerberger wykorzystywane są w renowacjach wielu polskich zabytków. Dzięki nim zostaje przywrócony historyczny wygląd połaci dachowej, która będzie chronić zabytki architektury przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Jesteśmy dumni, że nasze dachówki Koramic chronią dachy najstarszych i najbardziej cennych polskich zamków i pałaców, kościołów, kamienic i wielu historycznych budynków użyteczności publicznej.  

Od gdańskiego Żurawia po krakowskie kościoły i dolnośląskie zamki – dachy znanych i często wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO budowli chronią przed czynnikami atmosferycznymi i upływem czasu ceramiczne dachówki. 

W Krakowie są to m.in. dachy Bramy Floriańskiej, Barbakanu, obiektów zespołu zamkowego na Wawelu, Collegium Maius, kościołów pw. Bożego Ciała, św. Idziego czy Św. Krzyża, historycznych obiektów Warszawy: pałacu Potockich, Barbakanu, Kościoła Wizytek czy Pałacyku Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej. 

W stolicy Dolnego Śląska - Wrocławiu dachówki Koramic przywróciły piękno dachom Biblioteki Ossolineum, budynkom Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Narodowego, Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Katedry Św. Macieja czy Pałacu Biskupiego.

Koramic znalazł także swoje miejsce na dachach wielu zamków i pałaców w całej Polsce, m.in.: pałacu Czeczów w Kozach, pałacu Wojanów, pałacu Łomnica w Jeleniej Górze, Wodzickich w Igołomii, zamków Czocha, Książ, zamków krzyżackich w Malborku, w Gniewie, w Golubiu-Dobrzyniu, zamku w Kliczkowie k/Bolesławca, zamku książąt oleśnickich w Oleśnicy, zamku piastowskiego w Legnicy, bajkowego zamku w Mosznej, zamku w Krokowej, królewskich siedzib w Niepołomicach, w Tykocinie i wielu innych.

Zamek Książ po renowacji dachu dachówką karpiówką gotycką czerwona angoba

Dowiedz się więcej

Jak wspieramy

Dowiedz się jak wspieramy renowacje historycznych obiektów.

Renowacje Wienerberger

Zobacz, w których zabytkowych budowlach wykorzystano dachówki Koramic.

Historie zabytków i ich renowacji

Poznaj bliżej odrestaurowane obiekty, ich wielowiekową historię oraz ciekawostki

Czy wiesz...?

Skąd pochodzi nazwa karpiówka?

Nazwa „karpiówka” pochodzi od sposobu krycia nią dachu. Ułożenie karpiówki „w łuskę” przypomina łuskę karpia. W innych językach, m.in. w języku niemieckim dachówka „karpiówka” nosi nazwę „Biberschwanze” tzn. ogon bobra.

Jaka dachówka pozwala na krycie skomplikowanych połaci dachów?

Dachówka karpiówka jest jedną z najmniejszych wymiarowo dachówek. Jej atutem jest możliwość krycia dachów ze skomplikowanymi elementami konstrukcji, w tym koszy dachowych, wolich ok czy wszelkich zaokrągleń dachu.  Oprócz ułożenia "w łuskę" można ją układać "w koronkę".

Jaka dachówka składa się z dwóch części?

Dachówka mnich – mniszka to dachówka dwuczęściowa. Na dwóch dachówkach dolnych - mniszkach, leży jedna dachówka nakrywkowa - mnich. W przeszłości na ten rodzaj dachówki mogli sobie pozwolić tylko bogaci inwestorzy - do pokrycia dachu tymi dachówkami zużywa się dwa razy więcej materiału niż przy kryciu prostym

Jaka dachówka była kiedyś najbardziej popularna?

Do XVI w. mnich-mniszka była najbardziej popularną dachówką w budowlach sakralnych, obronnych oraz na reprezentacyjnych ratuszach jak, np. we Wrocławiu. W Polsce ten typ dachówki występuje głównie na dachach budynków zabytkowych i sakralnych, rzadziej na kamienicach miejskich, sporadycznie na nowych jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. 

Jak uatrakcyjniano wygląd dachu w średniowieczu?

W celu dodatkowego udekorowania wyglądu dachu, już od XII w. dachówki glazurowano, a od XIV w. pokrywano angobą. Jak mogły wyglądać dachy ułożone z glazurowanych dachówek pokazuje dach  kościóła św. Piotra i Pawła w Legnicy, na którym, podczas renowacji wykorzystano specjalnie przygotowaną w dwóch kolarach – zółtym i czarnym półokrągłą karpiówkę Koramic.

Jaka jest największa realizacja z wykorzystaniem dachówek Koramic?

Opactwo cysterskie w Lubiążu to największa pod względem powierzchni realizacja, na którą wybrano dachówkę ceramiczną Koramic. Na dachach o powierzchni prawie 2,5 hektara wykorzystano prawie 900 000 sztuk.

Zamek Książ po renowacji dachu dachówką karpiówką gotycką czerwona angoba

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza