Zamek Książ po renowacji dachu dachówką karpiówką gotycką czerwona angoba
Zamek Książ po renowacji dachu dachówką karpiówką gotycką czerwona angoba

Renowacja dachów na zabytkowym zamku Książ

Zamek Książ jest jednym z symboli Dolnego Śląska i należy do ścisłej czołówki największych zespołów zamkowo - rezydencjalnych w Polsce. Renowacja dachu tak rozpoznawalnego obiektu wymagała użycia solidnych materiałów najwyższej jakości, wpisujących się w zabytkową estetykę i nienaruszających charakteru bryły.

Śląskie Neuschweinstein

Porównanie do bawarskiej ikony zbudowanej przez Ludwika Szalonego nie jest przypadkowe. Zamek Książ również jest obiektem niezwykle bogatym w architektoniczne detale, położonym na zalesionym wzgórzu, skąd rozpościera się piękny widok na całą okolicę. Jest to trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce, zaraz za zamkiem w Malborku i Zamkiem Królewskim w Krakowie. Został zbudowany w XIII wieku przez księcia Bolka z Piastów Świdnickich i w ciągu siedmiuset lat był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Zamek imponuje nie tylko powierzchnią, prawie 150 000 m3 i ponad 400 pokojami, ale również wspaniałym parkiem i słynnymi stajniami. W swojej bogatej historii i architekturze, jeden element pozostaje niezmienny – ceramiczna, czerwona dachówka.

Karpiówka gotycka 

Choć cała połać była wielokrotnie niszczona, trawiona przez pożary i restaurowana, dachówka Karpiówka z oferty Wienerberger w kolorze czerwonej angoby od lat jest znakiem rozpoznawczym tego historycznego obiektu. Dachówka ułożona naprzemiennie przypomina łuskę karpia, nadając zamkowym dachom charakterystyczny wygląd.

Przy renowacji dachu ponad siedmiuset letniego zabytku musimy patrzeć przede wszystkim na jakość materiału. Dachówka na całej połaci musi być idealnie wkomponowana, by oddać panującą tu atmosferę. Nie możemy pozwolić sobie na błąd, dlatego przy tak dużych i newralgicznych projektach stawiamy na zaufane marki, obecne na rynku od wielu lat” – mówi Stanisław Kuliński, Specjalista ds. technicznych Zamku Książ.

Wybór wykroju dachówki nie mógłby być tu przypadkowy, ponieważ dachy zamku Książ pełne są większych i mniejszych okien, bawolich ok i innych skomplikowanych aranżacji, wymagających wykorzystania ceramicznych akcesoriów. Cała realizacja była wyzwaniem dla umiejętności dekarskich i przedsięwzięciem wymagającym precyzji. Prace odbywały się pod czujnym okiem konserwatora, który szczególnie przy projektach na taką skalę jest jedną z kluczowych postaci podczas renowacji.

  • Obiekt: Zamek Książ i przedzamcze
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Termin realizacji: 2015-2017
  • Produkt: Koramic Karpiówka gotycka, czerwona angoba

Przeczytaj także

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kościół św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu
Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
Zamek Książ po renowacji dachu dachówką karpiówką gotycką czerwona angoba

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza