Kościół pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu

Neogotyk w Wałbrzychu

Kościół pw. Świętych Aniołów Stróżów jest od stu lat główną świątynią katolicką miasta i ważnym punktem na turystycznej mapie Wałbrzycha. Renowacja neogotyckiego dachu wymagała zastosowania rzadko wykorzystywanych koszy na nokach, które sprawiają, że połać kościoła jest niezwykle gładka.

Świątynia miasta

Gdy w latach 1899-1904 budowano kościół parafialny pod wezwaniem Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, nikt nie spodziewał się, że ponad sto lat później będzie on nadal główną świątynią katolicką tego miasta. Autorem projektu był architekt Alexis Langer, przedstawiciel stylu neogotyckiego, działający głównie na terenie Śląska. Ceglany kościół halowy powstał na rzucie krzyża łacińskiego ze sklepieniem sieciowym, wspartym na wielobocznych filarach. Natomiast zabytkowy dach świątyni jest dwuspadowy z wkomponowaną wieżą górującą nad wejściem głównym.

Precyzyjny wzór na dachu

Renowacja dachu świątyni rozpoczęła się w 2016 r. i uwzględniała zastosowanie dwóch kolorów dachówki, a także ułożenie wzoru na połaci oraz koszy na nokach. Użyte materiały Wienerberger – angobowaną, żłobkowaną karpiówkę w kolorach antracytowym i czerwonym – wybrano ze względu na ich niewątpliwe podobieństwo do materiałów oryginalnie zastosowanych oraz ich wysoką jakość i wytrzymałość. Co ciekawe, zanim wzór został zaakceptowany przez konserwatora zabytków, wykonawca renowacji wykonał makietę dachu i zaprezentował kilkanaście opcji układu kolorystycznego. Wszystkie propozycje nawiązywały do wzoru pierwotnego, którego nie dało się idealnie odtworzyć ze względu na różnice w kształcie dachówki.

 „Podczas renowacji dachu kościoła p.w. Świętych Aniołów Stróżów musieliśmy zmierzyć się z co najmniej trzema wyzwaniami: bardzo dużą stromizną dachu, ułożeniem dwukolorowego wzoru z dachówki karpiówki na 34 połaciach dachu oraz wykonaniem szczelnych koszy między tymi połaciami. Rysunek wzoru został wykonany z wyjątkową precyzją, a dachówki w koszach są ułożone na styk, przez zastosowanie techniki wykonania koszy na nokach. Jest to rozwiązanie trudne i czasochłonne, przez co rzadko stosowane w naszym kraju i nie każdy dekarz potrafi je prawidłowo wykonać. Wygląd takiego kosza idealnie wpisuje się w neogotycki charakter obiektu” – komentuje Jerzy Lisowski, prezes firmy Alpex Sp. z o. o., wykonawcy renowacji zabytkowego dachu. I dodaje: „O wyborze wyrobów z oferty Koramic zaważyło kilka czynników – umożliwiły nam ułożenie dwukolorowego wzoru, spełniały one wymagania inwestora, czyli w tym przypadku Parafii, a przede wszystkim są to naszym zdaniem najlepsze materiały do pokryć dachowych na polskim rynku.”

  • Architekt: Alexis Langer
  • Wykonawca: Alpex Sp. z o. o
  • Obiekt: Kościół pw. Świętych Aniołów Stróżów
  • Lokalizacja: Wałbrzych
  • Termin realizacji: 2015-2017
  • Produkt: Koramic Karpiówka gotycka czerwona angoba i antracytowa angoba (na zamówienie)

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kościół pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik