Adaptacja przedzamcza Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

Hotel Krasicki znajdujący się w zaadaptowanych i zmodernizowanych budynkach przedzamcza z przełomu XIV i XV wieku, położony jest na Warmii, północno-wschodnim regionie Polski słynącym z nieskalanej przez człowieka przyrody i krystalicznie czystych jezior. Hotel wraz z Zamkiem Biskupów Warmińskich, w którym znajduje się Muzeum Warmińskie, tworzy wyjątkowy kompleks rekreacyjno-kulturalny.

Renowacja zamku miała miejsce w latach 2010-2011, a już wkrótce po otwarciu hotel zdobył główną nagrodę w konkursie International Hotel Awards. Wyróżnienie to jest przyznawane przez stowarzyszenie International Hotel Awards najlepszym hotelom z całego świata. Jury konkursowe uznało Hotel Krasicki za najlepszy w kategorii „Best New Hotel Construction and Design” pośród ponad kilkuset innych zgłoszonych obiektów.

Odbudowa jednego z najcenniejszych obiektów historycznych Warmii była dla architektów i wykonawców nie lada wyzwaniem. Przez lata zaniedbywane i popadające w ruinę obiekty doczekały się modernizacji. Na średniowiecznym przedzamczu znajduje się m.in. barokowy pałac bp. Grabowskiego oraz pochodzące z XIV wieku  magazyn solny i baszta prochowa. Odrestaurowane obiekty stały się częścią zespołu hotelowego, który składa się z trzech skrzydeł ustawionych po bokach kwadratowego placu, każde zostało pieczołowicie odnowione zgodnie ze stylem architektonicznym przeważającym w danej części. Wyzwaniem okazała się niewielka powierzchnia obiektu, stąd sale konferencyjne, 18-metrowy basen, restaurację i winiarnię sprowadzono pod ziemię. Dodatkową atrakcją jest niezwykła fosa okalająca obiekt, do której woda dopływa z pobliskiej rzeki Symsarny. Aranżacja elewacji, dachów oraz wnętrz hotelowych robi duże wrażenie. Tu przeszłość splata się ze współczesnością, a sztuka życia ze sztuką gościnności.

Nowoczesność przeplata się z historią

Budynek będący przez cały okres renowacji pod ochroną konserwatorską, wymagał zastosowania materiałów najwyższej jakości. Architekci z pracowni Dżus GK Architekci szczegółowo zaplanowali nawet najdrobniejsze detale.

Wszystkie działania projektowe związane z adaptacją przedzamcza na luksusowy hotel, mimo tak dużego zakresu miały na celu przede wszystkim jak najmniejszą ingerencję w zabytkową tkankę obiektu oraz maksymalne wyeksponowanie jego walorów architektonicznych i historycznych” – podkreśla Katarzyna Dżus z pracowni Dżus GK Architekci. Projektanci wydobyli zabytkowe walory hotelu, zestawiając je również z nowoczesnymi rozwiązaniami, przykład stanowi środkowo skrzydło, które zyskało oryginalną szklaną fasadę.

Ceramiczny majstersztyk

Odnowa dachu, który przez wieki był mimowolnym świadkiem historii, okazała się szczególnym wyzwaniem. Konserwator zabytków czuwający nad przebiegiem renowacji wymagał aby pokrycie jak najlepiej odzwierciedlało stan historyczny. Dachówki Koramic jako jedyne spełniły narzucone warunki. Dzięki użyciu ceramicznych materiałów najwyższej jakości, renowacja dachu okazała się sukcesem. Przeważająca jego dachu została pokryta Holenderką Cavus 14 w kolorze naturalnej czerwieni, natomiast na basztach zdecydowano się użyć Mnicha-Mniszki o tym samym zabarwieniu.

 

  • Architekt: Dżus GK Architekci
  • Inwestor: Anders Group
  • Wykonawca: Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane
  • Obiekt: Hotel Krasicki, adaptacja przedzamcza Zamku Biskupów Warmińskich
  • Lokalizacja: Pl. Zamkowy 1/7, Lidzbark Warmiński
  • Rok ukończenia: 2011
  • Produkt: Koramic Holenderka Cavus 14, naturalna czerwień i Koramic Mnich Mniszka, naturalna czerwień

Dowiedz się więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Bishops Palace in Lidzbark Poland with Monk and Num roof tile

Skontaktuj się z nami

Konsultacje techniczne

   Doradcy techniczni i handlowi

   Masz inne pytania? Skorzystaj z formularza

0Wynik